BRICS Liderler Zirvesi öncesinde Macron'a veto!

Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde düzenlenecek BRICS Liderler Zirvesi'nden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuael Macron'a veto. Fransız Cumhurbaşkanı Macron, zirveye davet edilmedi.

BRICS Liderler Zirvesi öncesinde Macron'a veto!
Son Güncelleme: 9 Ağustos 2023 Çarşamba 13:43
9 Ağustos 2023 Çarşamba 13:40

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Güney Afrika'da düzenlenecek BRICS Liderler Zirvesi'ne davet edilmedi. Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor pazartesi günü yaptığı basın toplantısında, Afrika ve Güney ülkelerinden 67 liderin BRICS Zirvesi'ne davet edildiğini duyurdu. Fakat Macron'un zirveye davet edilmediğini kesin olarak doğrladı, "Böyle bir davet gönderilmedi" dedi.  

Söz konusu zirveye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de video konferans yoluyla katılacak. 

MACRON KATILIM SİNYALİ VERMİŞTİ 

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna Temmuz ayının sonunda Güney Afrika'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Macron'un BRICS Liderler Zirvesi'ne katılmak istediğini vurgulayarak, "Birbirimizi anlamalıyız ve çözüm bulmalıyız"demişti. 

Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor'un ise bu isteğe karşı çıkmayacağı düşünülüyordu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, BRICS Liderler Zirvesi öncesinde Macron'un zirveye katılma isteğini "uygunsuz bir konuk olur" sözleriyle eleştirmişti. 

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın üye olduğu BRICS Zirvesi'nde ülkeler arasında ticari, siyasi ve kültürel iş birliğinin teşvik edilmesi amaçlanıyor. 

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar