Borsa İstanbul'da kayıp yüzde 5'e ulaştı, devre kesiciler çalıştı!

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde kayıpların yüzde 5'e ulaşmasıyla devre kesici devreye girdi.

Borsa İstanbul'da kayıp yüzde 5'e ulaştı, devre kesiciler çalıştı!
Son Güncelleme: 25 Ekim 2023 Çarşamba 17:15
25 Ekim 2023 Çarşamba 17:13

Borsa İstanbul'da devre kesici uygulandı. BIST 100 endeksinde yüzde 5 düşüş yaşanırken işlemlerin saat 17.19’da yeniden başlayacağı bildirildi.

Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, günün ilk yarısını yüzde 1,06 değer kaybederek 7.905,37 puanla tamamlamıştı.

Devre kesici terimi, borsada alım-satımı geçici olarak durduran bir acil durum önlemini ifade eder. Devre kesiciler; panik satışını engellemeyi amaçladığı gibi, söz konusu panik alımlar olduğunda da tetiklenebilir.

S&P 500 ve BIST 100 gibi geniş piyasa endeksleri yanı sıra hisse senetleri için de yaygın olarak kullanılır. Devre kesiciler; dünya çapındaki borsalarda, fiyatlar önceden tanımlanmış seviyelere ulaştığında borsada alım-satımı otomatik olarak durdurarak çalışan geçici önlemlerdir.

BORSA İSTANBUL'DA DEVRE KESİCİ NASIL UYGULANIR?

Borsa İstanbul’daki en büyük 100 şirketin yer aldığı BIST100 endeksinin ilk eşik olarak belirlenen yüzde 5 ve daha fazla düşmesi halinde devre kesici uygulanır. İkinci eşikte ise yüzde 7 veya daha fazla düşmesi halinde uygulanır.

Borsada devre kesici uygulaması otomatik olarak devreye girer, manuel bir müdahale gerektirmez. Otomatik Seans Durdurma Sistemi (Devre Kesiciler) kısaca; Sürekli İşlem Bölümü'nde fiyat değişiminin eşik değeri aşması durumunda işlemlerin geçici süre durdurulması ile emir toplama aşamasına alınması durumudur

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar