Boğaziçi Üniversitesi’nde 4 akademisyen görevden uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi tarafından soruşturma başlatılan 4 akademisyenin görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 4 akademisyen görevden uzaklaştırıldı
Son Güncelleme: 17 Haziran 2022 Cuma 07:23
17 Haziran 2022 Cuma 07:19

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İletişim Merkezi’ne yönelik mevcut ve mezun öğrenciler ile akademik ve idari personelin kişisel verilerinin bulunduğu veri tabanlarının bir firma ile paylaşıldığı iddia edilmişti. 

Rektörlük, iddiaları dile getiren bir grup akademisyen hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

4 AKADEMİSYEN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Soruşturma başlatılan 4 akademisyenin görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.
Konuyla ilgili sosyal medya paylaşımında bulunan öğretim görevlisi Can Candan, “Tüm Boğaziçililerin verilerinin güvenliği sağlamak için görevlerinin gereğini yapan dört meslektaşımız atanmış rektör tarafından üniversitemizdeki görevlerinden uzaklaştırıldı. Boğaziçi Üniversitesi tarihinde bir kara sayfa daha…” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Boğaziçi Üniversitesi’nin mevcut ve mezun öğrencileri ile akademik ve idari personelin kişisel verilerinin bulunduğu veri tabanlarının bir firma ile paylaşıldığı iddialarını TBMM gündemine taşınmış, Üniversiteden yapılan açıklamada iddianın gerçeği yansıtmadığı belirtilmişti. 

Rektörlüğün açıklamasında, profesyonel firmadan hizmet alındığı ancak firmanın yetkilerinin kısıtlı olduğu vurgulanarak, şöyle denilmişti;

* “Üniversitemizde bilişim altyapısının güçlendirilmesi ve veri güvenliğinin uluslararası standartlara çıkarılması amacıyla bir Dijital Dönüşüm Projesi başlatılmış ve bu çerçevede kurumun mevzuat gereği uygulamakla yükümlü olduğu ISO 27001 analizi gerçekleştirilmiştir.

*Bu çalışmaların bir kısmı için üniversitemiz, her zaman olduğu gibi profesyonel firmalardan hizmet alımı yoluna gitmiştir.

*Hizmet sağlayan şirketlerin faaliyetleri gizlilik sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşmekte, üniversite personeli hassas çalışmalara eşlik etmekte ve şifre gerektiren işlemler üniversitemizin yetkili personeli tarafından yerine getirilmektedir.

* Yüklenici firmaların uzaktan erişim, veri alma ya da yedekleme yetkisi yoktur. Dolayısıyla kullanıcıların bilgisayarına ve internet trafiğine erişim iddiaları hayal ürünüdür.”

Yorumlar