Bir yılda satılmayan bir saatte satıldı!

Türkiye’de koronavirüs salgınının çıkması sonrası vatandaşlar kolonyaya hücum etti. Kolonya fiyatları ise bir anda arttı

Bir yılda satılmayan bir saatte satıldı!
Son Güncelleme: 12 Mart 2020 Perşembe 08:31
12 Mart 2020 Perşembe 08:29

Koronavirüs'e karşı koruyucu bir dezenfektan olduğu açıklanan kolonyaya Türkiye genelinde olağan üstü bir ilgi gösteriliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere tüm kentlerde dün vatandaşlar kolonya almak için uzun kuyruklar oluşturdu.

"Fiyatlar 8'den 15 TL'ye çıktı"

Arnavutköy'de marketi bulunan ve kolonya almak için Bayrampaşa'daki toptancılar çarşısına gelen Hacı İlanlı, "Bir, iki parça zor bulduk. 8-10 liralık bir kolonya 15 lira. Fiyatlar tavan yapmış. Piyasada bulamıyorsun. Bildiğiniz karaborsa olmuş. 4-5 adet buldum. Piyasada yok gibi bir şey" dedi.

"Koli fiyatı 85'ten 150 TL'ye çıktı"

Toptancılık yapan Kenan Ersoy ise, "Kolonya satışı şu an da karaborsa. Piyasada kolonya bulunmuyor. Olan da fiyatları yükseltmiş. Bu şekilde. Bizdekiler bitti. Dün 85-90 lira olan kolisi bugün 150 lira. Kolide 48 adet var" diye konuştu.

"1 yılda satılmayan 1 saatte satıldı"

Toptancılık yapan ve ellerinde kolonya kalmadığını ifade eden Ömer Kaya da, "Aşırı derecede bir talep oluştu. Bir yılda satamadığımız ürünü bir saatte tükettik. Şu an yeterli ürün bayilerde bile yok. Yaklaşık yüzde 50 artış var" şeklinde konuştu.

"Talebi karşılayamıyoruz"

Toptancı Murat Yılmaz ise, "Sabahtan vardı şu an da kalmadı. Şu saate kadar çoktan tükendi. Talebi karşılayamıyoruz. Hiç satılmayan ikinci tür kolonyalar bile sıfırı çekti bugün. Talebe yetişemiyoruz. Siparişimiz var ama ne zaman gelir belli değil. Talep olduğu için fiyatları ikiye katladı" diye konuştu.

"6 adet kolonyayı 576 liraya aldım"

Market işleten esnaf Erdal Demir de, "Saat 09.30'a kadar eldeki bütün kolonyalar bitti. Vatandaş geldi aldı eski fiyattan. Bitince ben yeniden almaya gittim. Fiyatlar üçe katlamış. Mecburen aldık. Vatandaş gelip soruyor. Sabah 20 liraya aldığınız şey öğleden sonra 60 liraya satılıyor. 6 adet kolonyayı 576 liraya aldım" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar