Biden ile Netanyahu'nun 'Gazze' görüşmesi: Bir sonraki adım 'barış' olmalı

ABD Başkanı Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail'in vatandaşlarını korumaya hakkı olduğunu ama bunu uluslararası hukuk çerçevesinde yapması gerektiğini söyledi. Biden, Gazze'de yaşananlardan sonraki adımın İsrailli ve Filistinliler arasında daimi barışa giden yol olması gerektiğini vurguladı.

Biden ile Netanyahu'nun 'Gazze' görüşmesi: Bir sonraki adım 'barış' olmalı
Son Güncelleme: 26 Ekim 2023 Perşembe 12:35
26 Ekim 2023 Perşembe 12:33

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre görüşmede, Gazze'deki son gelişmeler ve Hamas'ın elinde esir bulunan ABD vatandaşları dahil rehinelerin serbest kalması konusu ele alındı.

Biden ve Netanyahu, Gazze'den ayrılmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının bir an önce güvenli şekilde çıkışlarını da görüştü.

ABD Başkanı Biden, görüşmede, Gazze'ye insani yardım akışı ve buradaki sivillerin korunması mevzusunun öneminin altını çizdi.

'İSRAİL VATANDAŞLARINI HUKUK ÇERÇEVESİNDE KORUMALI'

İsrail'in, teröre karşı vatandaşlarını korumak konusunda her türlü hakkı ve sorumluluğu olduğunu ve bunu uluslararası hukuk çerçevesinde yapması gerektiğini belirten Biden, aynı zamanda, bu krizden sonraki adımın İsrailli ve Filistinliler arasında daimi barışa giden yol olması gerektiğinin altını çizdi.

İki lider, sürekli iletişimde kalınması konusunda mutabık kaldı.

SAVUNMA BAKANLARI DA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan açıklamaya göre, ABD Savunma Bakanı Llyod Austin ve İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant, telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bölgedeki son gelişmeleri ele alan bakanlar, Gazze'deki sivillerin korunması konusunu da görüştü.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar