İngiltere'de istifa depremi sürüyor! Bir bakan ve bakan yarımcısı görevi bıraktı

İngiltere'deki siyasi kriz devam ediyor. Maliye Bakanı Sunak ve Sağlık Bakanı Javid'in istifasıyla başlayan kriz Çocuk ve Aileden Sorumlu Bakan Will Quince ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Laura Trott'un istifasıyla devam ediyor. Başbakan Boris Johnson'a güvensizlik nedeniyle gelen istifalar İngiliz basınında geniş yer buldu.

İngiltere'de istifa depremi sürüyor! Bir bakan ve bakan yarımcısı görevi bıraktı
Son Güncelleme: 6 Temmuz 2022 Çarşamba 12:28
6 Temmuz 2022 Çarşamba 12:23

İngiltere'de istifa dalgası sürüyor. Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid'den sonra bugün de Çocuk ve Aileden Sorumlu Bakan Will Quince istifa ettiğini açıkladı

Çocuklar ve Ailelerden Sorumlu Bakan Will Quince, "İstifamı sunmaktan başka seçeneğim kalmadı" dedi. Ulaştırma Bakan Yardımcısı Laura Trott, hükümete güven kaybı nedeniyle istifa ettiğini söyledi.

İNGİLİZ BASININA BÖYLE YANSIDI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a karşı üst üste istifalarla yaşanan siyasi kriz İngiliz basınının manşetlerine de taşındı. Guardian'ın analizinde "Boris Johnson şimdilik kör topal gidiyor ama daha ne kadar sürecek?" diye soruyor. Gazete Javid ve Sunak'ın istifalarının, bir istifa dalgası yaratmadığını, ancak iktidardaki Muhafazakâr Parti'de birçok kişinin Johnson için sonun yaklaştığına inandığını belirtiyor.

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin Parlamento'daki Grup Yöneticisi Chris Pincher, The Sun gazetesinde hakkında çıkan taciz haberlerinden sonra görevinden istifa etmişti. Başbakan Johnson, Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan benzer iddialardan haberdar olmasına karşın onu bu göreve getirmekle suçlanıyordu.

 

Johnson'ın Avam Kamarası'nda "herkes ikinci bir şansı hak eder" dediğini belirten gazete "Sorun Johson'ın ikinci şansını değil, bundan çok daha fazla sayıdaki şansını kullanıyor olması. Partygate, parti bağışçılarının dairesinin yenilenmesi masraflarını karşılaması, güvenlik güçlerinin tavsiyelerinin tersine Evgeni Lebedev'e unvan verilmesi" diyerek başbakanın adının karıştığı skandalları özetliyor.

'SAVAŞI KAZANMA ŞANSI AZ'

"Johnson eşikte" manşetiyle çıkan Times'ın başyazısında ise Johnson'ın danışmanlarına "işlerin her zamanki gibi devam ettiğini" ve savaşmaya kararlı olduğunu söylediği belirtiliyor. Ancak gazete "Bu savaşı kazanma şansı büyük oranda azaldı" diye de ekliyor.

Times, Muhafakâr Parti'de Johnson'ın artık toparlanamayacağı yönünde yaygın bir görüş olduğunu, ancak bunun da görevine devam edemeyeceği anlamına gelmediğini de vurguluyor. Gazete, Johnson'ın istifaya ikna edilememesi ve parti içi kuralların değişmemesi halinde, ülkenin yönetmekten çok hayatta kalmaya odaklanılan bir döneme gireceği uyarısında bulunuyor ve şöyle devam ediyor:

"Görevde kalmaya kararlı olsa da Johson, milletvekillerinin talimatlarını yerine getirmediği bir durumun içine girebilir. Ekonomi teklerken ve önümüzde zorlu kararlar varken, bu felç edici olabilir. Tarih, iki üst düzey bakanın başbakana kişisel saldırılarla istifa etmesinin ölümcül olduğunu gösteriyor. Bunu en iyi Johnson bilmeli. Temmuz 2018'de dışişleri bakanlığından istifası Theresa May'in başbakanlıktaki zamanının dolmasında sonun başlangıcıydı ama May'in nihayet istifa etmesi dokuz ay sürdü"

NE OLMUŞTU?

İngiltere'de Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, mevcut yönetime karşı "güven kaybettiklerini" söyleyerek görevlerinden istifa etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, istifalara mektupla yanıt verdi.

Yorumlar