ABD Netanyahu'yu masadan kaldırdı: Biden yönetimi Hamas'la tek taraflı görüşecek

Gazze'de ateşkes ve esir takası konusunda çaba göstermediği için ülkesinde de büyük tepki toplayan İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas'la görüşme trafiğinde saf dışı kaldı. ABD'de Biden yönetimi, Gazze'deki Amerikan vatandaşı esirlerin serbest bırakılması için Hamas'la tek taraflı müzakereye hazırlanıyor.

ABD Netanyahu'yu masadan kaldırdı: Biden yönetimi Hamas'la tek taraflı görüşecek
Son Güncelleme: 10 Haziran 2024 Pazartesi 15:48
10 Haziran 2024 Pazartesi 15:42

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu esir takası konusunda işleri zorlaştırmakla suçlanırken, ABD'li yetkililer, Gazze'de tutulan İsrailli esirler arasında yer alan Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılması konusunda değerlendirmeler yapıyor.

İkisi eski ve ikisi şu an görevde bulunan üst düzey ABD'li yetkililer, Joe Biden yönetiminin, İsrail'in devam eden esir takası ve Gazze'de ateşkes müzakerelerinde başarısız olması durumunda Gazze'deki esirler arasında bulunan 5 Amerikalının serbest bırakılması için Hamas'la tek taraflı bir anlaşmayı müzakere etme potansiyelini tartıştığını söyledi.

İSRAİL DAHİL EDİLMEYECEK

Biden yönetiminin, Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılması yönündeki değerlendirmeleri, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Gazze'de ateşkes ve esir takası anlaşması sağlamaya yönelik son müzakereleri görüşmek üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitmesine denk geldi.

ABD'nin Hamas ile tek taraflı muhtemel müzakeresinde, Gazze'de tutulduğu düşünülen Edan Alexander, Sagui Dekel-Chen, Hersh Goldberg-Polin, Omer Neutra ve Keith Siegel isimli 5 Amerikan vatandaşının serbest bırakılmasının yanı sıra öldüğüne inanılan 3 ABD'linin cesetlerinin geri getirilmesi konusunun yer alması bekleniyor.

ABD'li yetkililer, İsrail'in dahil edilmeyeceği düşünülen muhtemel müzakerelerin Katar aracılığıyla yürütülebileceğinin altını çizdi.

HAMAS ABD İLE TEK TARAFLI ANLAŞABİLİR

Amerikalı esirlerin serbest bırakılması karşılığında ABD'nin Hamas'a nasıl bir teklif sunacağına dair detay bilinmiyor.

Ancak yetkililer, ABD ile İsrail arasındaki ilişkileri daha da gereceği ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu üzerindeki iç siyasi baskıyı pekiştireceğinden Hamas'ın ABD ile tek taraflı bir anlaşmaya istekli olacağını aktardı.

Üst düzey bir ABD'li yetkili, İsrail ile Hamas arasındaki mevcut ateşkes müzakerelerinin ilerlememesi durumunda Biden yönetimi ile Hamas arasında bir anlaşma müzakere etmeye çalışma fikrinin "çok gerçek bir seçenek" olacağını savundu.

Netanyahu, Gazze'deki esirlerin serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşmaya varma konusunda yoğun baskı altında. İsrailli yetkililer, 8 Haziran'da Gazze'nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı'na düzenlenen saldırılarla 4 İsrailli esirin kurtarılmasının ardından Gazze'de halen yaklaşık 120 esirin tutulduğunu tahmin ediyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar