Akşener’den Libya eleştirisi: Benim karşı olduğum…

Grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Libya konusunda, “Benim karşı olduğum bunun akılsızca yapılmasıdır. Diplomasiye aykırı olarak, askerimizin hayatlarını hiçe sayarak yapılmasınadır” ifadelerini kullandı.

Akşener’den Libya eleştirisi: Benim karşı olduğum…
Son Güncelleme: 14 Ocak 2020 Salı 11:24
14 Ocak 2020 Salı 11:23

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Libya konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eleştirilerde bulunan Akşener, "Türkiye milli menfaatleri için Libya'ya da, dünyanın her yerine de asker gönderebilir. Türk milletinin çıkarları için asker gönderilmesine karşı değilim, barışın korunması için asker gönderilmesine karşı değilim. Benim karşı olduğum bunun akılsızca yapılmasıdır. Diplomasiye aykırı olarak, askerimizin hayatlarını hiçe sayarak yapılmasınadır. Bunu tarafsız bir tutumla yapacak kadar diplomatik olacaksın. 'Ey darbeci sen kimsin' diyerek asker gönderilmez. 'Libya'da taraflar arasındaki çatışmayı önlemek adına barış gücü gönderiyoruz' diyeceksin. Darbeciymiş. Sanırsın bölge ülkeleri demokrasinin beşiği. Yakın dostun El Beşir darbeci değil mi? Mesele ülkenin çıkarıyken o ülkenin iç işlerinden sana ne. Yarın Libya'da senin darbeci dediğin başa gelirse ne yapacaksın" diye konuştu.

"Libya tehlikeli bir macera"

Suriye ile, Mısır ve Libya ile "kanlı bıçaklı olmanın" Türkiye'ye yararı olmayacağını anlatan Akşener, "Bölgedeki ülkelerin hepsini bize düşman ettiğinde, Akdeniz'de tek dost ülke kalmadığında bize ne sağlayacaksın. İşinize gelmediğinde iki ayyaş işinize geldiğinde 'Trablus'ta savaşan Mustafa Kemal' fırsatçı anlayışın ülkemizi tehlikeli bir maceraya sürüklemesine izin veremeyiz" açıklamasını yaptı.

"Milletin sırtına yıkılacak"

Kanal İstanbul ile ilgili bilim insanlarının uyarılarda bulunduğunu, diplomatik ve askeri açıdan risklerden söz edildiğini anlatan Akşener, şunları söyledi:

"Kalkınma politikaları başkanlığımız projeyi inceledi. Teknik, çevre, hukuki ve ekonomi olmak üzere analiz edildi. Vardığımız sonuçları paylaşacağız. 18 Ocak'ta İstanbul'da konunun tartışılacağı panel düzenliyoruz. Kanal İstanbul milletin talebini karşılıyor mu, hayır. Sanayi üretimini artıracak mı, hayır. Tarımsal üretimi destekliyor mu, hayır. İhracatı ucuzlatacak lojistik yatırım mı, hayır. Mal ve hizmet akışını mı hızlandırıyor, hayır. Gelir yaratıyor mu, hayır. Parası nereden çıkacak? Bu kez de kanala hazineden gemi geçiş garantisi verecekler. Önümüzdeki 50, belki de 100 yıl o devasa inşaatın parası milletin sırtına yıkılacak. Tablo tanıdık değil mi?"

 

Yorumlar