Bayraktar TB2 SİHA'lar bu seferde Alman basınının manşetinde

Türkiye'nin yerli ve milli savunma sanayiindeki büyük atılımı dünyada gündem olmaya devam ediyor. Bayraktar TB2 SİHA'ları gündemine alan Alman basını, SİHA'ların tüm dünyadaki müşterilerine ilham olduğunun altı çizildi.

Bayraktar TB2 SİHA'lar bu seferde Alman basınının manşetinde
Son Güncelleme: 17 Ağustos 2022 Çarşamba 17:18
17 Ağustos 2022 Çarşamba 13:30

Askeri araçlarda yerlilik oranını artıran Türkiye'nin ortaya koyduğu başarı, Almanya'da konuşuluyor.

Türkiye'de üretilen ve birçok ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA'lar, Avrupa'nın gündeminden düşmüyor.Almanya basınından "focus.de" isimli internet sitesi, TB2'nin, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil, tüm dünyadaki müşterilere ilham verdiğini" yazdı.

Türkiye'nin askeri ürünlerde nasıl kendi kendine yeterli hale geldiği analiz edilerek, "Almanya'da, Ukrayna savaşında silahlar söz konusu olduğunda, insanlar genellikle orada olmayanlardan bahsediyor. Türkiye'de ise işler değişik." denildi.
TB2'nin, savaş alanında büyük etkilere sahip, buna rağmen nispeten ucuz fiyatlı olduğu anlatıldı.

"ALMANLARDAN DAHA İYİ: KENDİ KENDİNE YETERLİLİK"

 

Ukrayna savaşının, Türkiye'nin, en iyiler arasında yer alan bir silah sistemi geliştirdiğini açıkça ortaya koyduğuna dikkat çekilerek, "Türkiye'nin izlediği yol, Almanya'nınkinden sadece farklı değil, aynı zamanda daha iyi: kendi kendine yeterlilik." denildi.

Savunma sanayiindeki atılımların 1970'li yıllarda ABD'nin uyguladığı silah ambargosu sonrası başladığı anımsatılarak, Türkiye'nin, kendisine gerekli silahları sağlayabilmek ve büyük oyunculara daha az bağımlı hale gelmek istediğinin altı çizildi.

TB2 İÇİN SIRAYA GİREN ÜLKELER

Haberde, "Fas, Tunus, Libya, Nijer, Etiyopya, Polonya, Türkmenistan ve Ukrayna Bayraktar'ın müşterisi. Nijerya, Umman, Pakistan, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Büyük Britanya ilgi gösteriyor ya da insansız hava aracının satın alınması için pazarlık yapıyor." notu paylaşıldı.

HEDEF YÜZDE 100 KENDİ KENDİNE YETERLİLİK

SİHA yatırımlarından da söz edilerek, "Sadece bir yılda 1,6 milyar dolarlık drone yatırımı yaptılar. Yüzde 70 kendi kendine yeterlilik oranına ulaştılar. Hedef yüzde 100.
Bayraktar'a ek olarak uçak gemisi, çeşitli zırhlı araçlar, tanklar, taşınabilir roketatarlar, helikopterler ve uydu sistemi geliştiriyorlar." ifadeleri kullanıldı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar