Balıkesir'de dere yatağına zirai ilaç dökerek kirliliğe neden olan zanlıya para cezası!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Denetim Ekipleri, Balıkesir’in Susurluk ilçesine bağlı Karapürçek Mahallesi’ndeki dere yatağında oluşan kırmızı renkli kirlilik ihbarı üzerine harekete geçti. Bakanlık, olaya neden olan zanlı İ.D.’ye Çevre Kanunu’nun 20 Y. Maddesine göre 548 bin 48 TL para cezası uyguladı ve Cumhuriyet Savcılığı’na da suç duyurusunda bulundu.

Balıkesir'de dere yatağına zirai ilaç dökerek kirliliğe neden olan zanlıya para cezası!
Son Güncelleme: 1 Eylül 2022 Perşembe 15:50
1 Eylül 2022 Perşembe 15:37

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Balıkesir’in Susurluk ilçesine bağlı Karapürçek Mahallesi’ndeki dere yatağında meydana gelen kırmızı renkli kirlilik ihbarı üzerine anında harekete geçti. 

Bakanlık denetim ekipleri, bölgede yaptıkları inceleme sonucu mahalle kanalizasyonunun dereye deşarj noktasından numune alarak akredite laboratuvarına teslim etti. Ekiplerin olay bölgesindeki incelemeleri sonucunda ise dere yatağındaki kırmızı renkli kirliliğe Karapürçek Mahallesi’ndeki bir evin deposunda bulunan ve kullanım süresi geçmiş zirai tarım ilaçlarının kanalizasyon sistemine boşaltılması sonucu oluştuğu ortaya çıktı.

Bakanlık ve belediye ekipleri, kirliliğin Susurluk Çayı ve Marmara Denizi’ne ulaşmaması için çalışmalarını dün akşam saatlerinden buyana aralıksız sürdürürken vidanjörlerle çekilen kirlilik bölgedeki su arıtma tesisine götürülüyor. 

Yapılan denetimlerde, derenin kanalizasyon deşarj noktasına yakın bölgelerinde kısmi balık ölümlerinin de görüldüğü belirtildi.

Balıkesir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü, Karapürçek Mahallesi’ndeki derede meydana gelen kirliliğe neden olan zanlı İ.D.’ye 548 bin 48 TL idari para cezası uyguladı ve zanlı hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar