Görüntüler tepki çekmişti! Bakanlık suç duyurusunda bulundu

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kırıklareli'nde hazır döner paketlerken hijyene aykırı hareketlerde bulunarak çektikleri görüntüyü sosyal medyada paylaşan 2 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Görüntüler tepki çekmişti! Bakanlık suç duyurusunda bulundu
Son Güncelleme: 22 Ocak 2021 Cuma 12:25
22 Ocak 2021 Cuma 12:21

Kırklareli’nde bir iş yerinde hazır döner paketlemesi yapan 2 kişi, maskesiz bir şekilde hijyene aykırı hareketlerde bulunarak video çekti.

TikTok uygulamasından paylaşılan bu görüntünün tepkilere neden olması üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı devreye girdi.

Firmaya ve görüntüleri çeken çalışanlara ayrı ayrı ceza uygulandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Tik Tok üzerinden yapılan paylaşım sonucu, toplumda infiali neden olan Kırklareli'ndeki söz konusu işletme tespit edilmiş, denetimler yapılmış, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerekli cezai işlemler uygulanmış ve Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur" denildi.

Konuyla ilgili Uluslararası Döner Federasyonu’ndan da bir açıklama yapıldı.

Federasyon başkanı Mehmet Mercan’ın imzasıyla paylaşılan yazılı açıklamada "Kırklareli’nde döner paketlerken çektikleri skandal görüntüleri sosyal medyada paylaşarak gündeme gelen şahısların davranışlarını Uluslararası Döner Federasyonu olarak 'geleneksel dönerimize' bir saldırı olarak kabul ediyor ve şiddetle kınıyoruz" denildi.

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

"Anadolu mutfağının eşsiz lezzetlerinin başında gelen aynı zamanda muhteşem damak tadıyla dünyada 140 ülkede Türkiye’mizi gururla temsil eden dönerimize her zaman bu tarz çirkin saldırılar gerçekleştirilmektedir. Uluslararası Döner Federasyonu olarak gıda güvenliği en üst seviyede tutma çalışmalarımızın olduğu bir ortamda döner sektörü ile ilgili bu tür olayların yaşanmaması için gerekli adımları atacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Anadolu’nun geleneksel lezzeti, kadim bir tarihe sahip Türk Dönerine tüm vatandaşlarımız, kurum ve kuruluşlarımız sahip çıkmasını ve bu tür olaylara saldırılara meydan verilmemesini temenni ediyoruz. Döner Türkiye’dir, döner Türkiye’nindir."

 

 

Yorumlar