Bakan Tunç'tan yargıda ihbar mektubu tartışmasıyla ilgili açıklama

Yargıda ihbar mektubuyla başlayan tartışma sürüyor. Para karşılığı karar alındığı iddialarına ilişkin incelemenin sürdüğünü söyleyen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "İddialar inceleniyor. Hiç şüpheniz olmasın.'' diye konuştu.

Bakan Tunç'tan yargıda ihbar mektubu tartışmasıyla ilgili açıklama
Son Güncelleme: 24 Ekim 2023 Salı 14:00
24 Ekim 2023 Salı 13:57

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara'da bir otelde düzenlenen "Uzlaştırma Ödül Töreni"ni sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BAŞSAVCININ İHBAR MEKTUBU

Adalet Bakanı Tunç, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) gönderilen ihbar dilekçesiyle ilgili başlatılan soruşturmayla ilgili konuştu.

Para karşılığı karar alındığı iddialarına ilişkin incelemenin sürdüğünü belirten Bakan Tunç, şu ifadeleri kullandı:

''HSK Teftiş Kurulu Başkanlığınca 3 müfettiş görevlendirdik. Müfettişlerimiz gerekli incelemeyi ve soruşturma çalışmalarını yaptıktan sonra da bahsedilen iddialarla ilgili bir karara yetkili makamlarımız varacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Türkiye'nin dört bir yanından bütün cumhuriyet başsavcılarımız savcılarımız buradaydı. Hepsiyle görüşüyoruz. Onlar illerinde, adliyelerinde özellikle yargının adil, etkin işlemesi noktasında büyük gayret gösteriyorlar ve suçla mücadelede de her zaman onlarla koordineli çalışmak durumundayız. Dile getirilen iddianın inceleme ve soruşturma yetkisi HSK Teftiş Kurulu'ndadır. Teftiş Kurulu müfettişleri bu iddiaları bahsedilen kişilerle olaylarla ilgili soruşturmasını yapar ve o soruşturmanın neticesine göre yetkili makam karar verir.''

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar