Bakan Selçuk’tan kayıt parası uyarısı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılmasına kısa bir süre kala kamuoyunda tartışılan özel sınıf ve bağış parası haberleriyle ilgili uyarıda bulundu.

Bakan Selçuk’tan kayıt parası uyarısı!
Son Güncelleme: 5 Eylül 2019 Perşembe 12:42
5 Eylül 2019 Perşembe 12:41

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda eğitim camiasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Selçuk tartışmalar konu olan kayıt parası iddiasına da açılık getirdi.

Selçuk’un ifadeleri şöyle;

“Velilerimiz 'vermek istemiyorum' dediğinde 'kaydınızı yapmıyoruz' durumu söz konusu değil, yasal olarak bu mümkün değil. Bazen okulda iyileştirmeler için bağış talebi olabiliyor. Kayıt parası mevzuata aykırıdır. Veliler ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurabilirler.

Her bir okulun fiziksel, sosyal imkanlar, ücretli, kadrolu öğretmen oranı ve benzeri konularda imkanlarına bakıp o imkanlara göre öğrenci başına o okula katkı sağlama matrisi oluşturduk. Tek bir velimiz okula kayıt olamıyorsa çözümü için ne gerekiyorsa yaparız. İlçe ve il milli eğitim müdürlükleri bu konuda masalar oluşturdu.

“Eğitimde iki ara tatil dönemi”

Öğretmenlerin eğitiminin verimliliği konusunda yapılan bazı akademik çalışmalar var. Çocukların ara ara dinlenmesi motivasyonu yükseltiyor. Bu, kalıcı bir sistemdir. Yazın okullar tatil olduğunda veliler çalışırken çocuk nasıl boşta kalıyorsa dönem içinde de aynı."

Yorumlar