Bakan Koca'dan yeni dalga açıklaması: Kasım-Aralık gibi yeniden olabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bazı hastanelerde Kovid-19 yoğun bakımlarının yeniden kapanmaya başladığını belirterek, “Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha da belirginleşecek. Ama bu bir daha olmayacak anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonra önce Avrupa’dan başlayıp sonra bize doğru gelen bir dalga kasım, aralık gibi yeniden olabilir." dedi.

Bakan Koca'dan yeni dalga açıklaması: Kasım-Aralık gibi yeniden olabilir
Son Güncelleme: 6 Eylül 2022 Salı 13:56
6 Eylül 2022 Salı 13:55

Geçtiğimiz hafta koronavirüse yakalanan ve testi negatife dönen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastalığı hafif bir soğuk algınlığı gibi geçirdiğini belirtti. Koca, “Sadece bir gün hafif bir boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi bir hafta sonra oldu. İlaç kullanmadım, istirahat ettim ve bol sıvı aldım” diye konuştu.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, vaka sayılarının günlük 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Koca, bu süreçte hastaneye yatışların da belirgin şekilde düştüğünü dile getirdi.

YENİ DALGA KASIM, ARALIK GİBİ YENİDEN OLABİLİR

Bazı hastanelerde Kovid-19 klinikleri ve yoğun bakımların tekrar kapanmaya başladığını anlatan Koca, “Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha da belirginleşecek. Ama bu bir daha olmayacak anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonra önce Avrupa’dan başlayıp sonra bize doğru gelen bir dalga kasım, aralık gibi yeniden olabilir. Artık Kovid ile yaşamayı öğrendik. Daha çok korumamız gereken, ileri yaşlarda ek hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi artık Kovid” diye konuştu.

HASTALIK BELİRTİSİ HİSSEDENLER MASKE TAKMALI

Bakan Koca, bir gazetecinin okulların açılmasına ilişkin sorusuna, “Endişe edilmemeli, maske takmak isteyen olabilir, takabilirler ancak zorunlu değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir kısıtlama olmadan eğitimlerine devam edecek” yanıtını verdi.

Koruma açısından bir önemli grubun da ek hastalığı bulunan çocuklar olduğuna dikkati çeken Koca, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları önemli. Onların daha dikkatli korunması gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Maske için genel anlamda artık bir zorunluluk olmayacak. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak için takmalılar. Ek hastalığı olan ve ileri yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden önce maske takmalıdırlar.”

MAYMUN ÇİÇEĞİNDE 12 VAKA TESPİT EDİLDİ

Bir gazetecinin Türkiye’deki maymun çiçeği vakalarına ilişkin sorusuna Koca, “Geçen sefer de söyledim. Maymun çiçeğinin bizler için ne endemi ne de pandemi olmayacağını çok net ifade edebiliriz. Şu ana kadar 12 vaka tespit edildi. Maymun çiçeği ancak çok yakın temasla, aynı ortamda uzun süre birlikte kalmakla bulaşabiliyor” şeklinde yanıtladı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar