Bakan Fidan: Bağımsız Filistin devleti kurulmalı

Kahire'de Gazze için Barış Zirvesi başladı. Zirvede konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan "Bu kriz küresel boyutlarda savaşlar çıkarabilir. Filistinlilerin acılarının devam etmesine asla izin vermeyeceğiz. Bağımsız Filistin devleti kurulmalı" ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan: Bağımsız Filistin devleti kurulmalı
Son Güncelleme: 21 Ekim 2023 Cumartesi 15:52
21 Ekim 2023 Cumartesi 15:47

İsrail’in Gazze’ye yönelik arttırdığı bombardıman 15. gününde devam ederken Mısır’ın ev sahipliğinde Gazze için Kahire Barış Zirvesi düzenleniyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün ‘Kahire Barış Zirvesi’ için Mısır’ın başkenti Kahire’ye geldi. Başkent Kahire’de yapılan zirvede, Türkiye’yi Dışişleri Hakan Fidan temsil ediyor.

Kahire'de düzenlenen Barış zirvesinde konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan" Bu kriz küresel boyutlarda savaşlar çıkarabilir. Adil bir çözüm bulunmalı.İki devletli çözüm yoluna geri dönülmesi gerekiyor. Bağımsız Filistin devleti kurulmalı" dedi.

Kahire Barış Zirvesi: 35 ülke Gazze krizi için Mısır'da buluşuyor - Resim : 1
 
Bakan Fidan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Şu an Filistin'deki durum bir tarjedi, hep öyleydi ancak şimdi daha da kötüleşiyor. Bunu kınamada koşulsuz olmalıyız. İsrail'in sözde zaferlerinin uzun dönemde güvenlik sağlamayacağı onlara anlatılmalı. İsrail bazı ülkelerin güvenliğini açık çek olarak kullanıyor.

İsrail'e yapılan askeri yardımlar işgali derinleştirmekten başka hiçbir işe yaramıyor.

Filistin'in acısı normalleştiriliyor. İsrail Gazze'de 2 bin kişiyi hapiste tutuyor. Bu kriz küresel boyutlarda savaşlar çıkarabilir. Adil bir çözüm bulunmalı. Türkiye çatışmaların durmasını ve Gazze'ye koşulsuz insani yardım gönderilmesini istiyor.

İki devletli çözüm yoluna geri dönülmesi gerekiyor. Bağımsız Filistin devleti kurulmalı. Daha ötesi bir garantör mekanizması olmalı. Türkiye onurlu, adil ve güvenli bir gelecek içn çalışıyor ve bu zirve için Mısır'a teşekkür ediyor.

ÇOK SAYIDA ÜLKE VAR
Devlet ve Hükümet Başkanlarının yanı sıra Dışişleri Bakanlarının da hazır bulunduğu zirvede Gazze’deki gelişmeler, Filistin davasının geleceği ve barış sürecinin ele alınacak.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin ev sahipliğindeki zirvede Ürdün, Filistin, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Suudi Arabistan, Irak, Yunanistan, İtalya ve Güney Kıbrıs liderleri de katılıyor.

Kahire Barış Zirvesi: 35 ülke Gazze krizi için Mısır'da buluşuyor - Resim : 3

Zirvede Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yanı sıra Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Temsilcisi Joseph Borrel de bulunacak.

Bakan Fidan’ın ikili görüşmelerde bulunması da öngörülüyor.

SİSİ: BİR AN İÇİN BİLE KAPATMADIK AMA...
Zirvenin açılış konuşmasını yapan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi "Refah Sınır Kapısı'nı bir an için bile kapatmadık ama sınırın Filistin tarafındaki İsrail bombardımanı insani yardımların geçişini engelledi." ifadelerini kullandı.

Kahire Barış Zirvesi: 35 ülke Gazze krizi için Mısır'da buluşuyor - Resim : 4

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi, Kahire zirvesindeki liderleri Gazze'deki insani felaketi sonlandıracak ve barışa giden yolu yeniden canlandıracak bir yol haritası üzerinde anlaşmaya davet etti.

Ürdün Kralı, Filistinlilerin zorla yerinden edilmesinin 'savaş suçu' teşkil ettiğini vurguladı ve "Bu, uluslararası hukukun ve insancıl hukukun açık bir ihlalidir, bu bir savaş suçudur, kuşatılmış ve çaresiz bir halkın toplu olarak cezalandırılmasıdır." dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kahire zirvesinde İsrail saldırılarının hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak, "Hastaneler, okullar bombalanıyor. Sivillerin sığındığı yerler bombalanıyor. Bir uyarıda bulunuyoruz, şöyle bir tehlike var; Bizim sivillerimizin yerinden edilme tehlikesi var. Bunu kabul etmeyiz. İlk günden itibaren bunun durdurulmasını ve insani bir koridorun açılmasını istedik. İsrail hükümeti buna izin vermedi. Masum siviller öldürülüyor. İki taraftaki rehinelerin salınmasını istiyoruz. FKÖ Filistin'in tek meşru temsilcisidir. Ortadaki tek çözüm iki devleti çözümü yerine getirmek. Bağımsız Filistin'i kurup başkenti Kudüs olarak seçmektir. BM kararının yerine getirilmesi çağrısında bulunuyorum." dedi.

Kahire Barış Zirvesi: 35 ülke Gazze krizi için Mısır'da buluşuyor - Resim : 5

 Kahire Barış Zirvesi'ne kimler katılıyor?

Zirve'ye katılacak liderler ise şöyle açıklandı:

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas

Ürdün Kralı Abdullah

Bahreyn Kralı Hamad bin

Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Mishal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah

Katar Emiri Tamim bin Hamad Al Thani

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Mohammed bin Zayed

Irak Başbakanı Muhammed Şii el-Sudani

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna

Japonya Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov

Çin'in Orta Doğu konularından sorumlu elçisi Zhai Jun

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres
Buna ek olarak Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB diplomasi şefi Josep Borrell de Kahire'yi ziyaret ediyor.Toplantıya katılan 4 uluslararası örgüt ise BM, Afrika Birliği, Avrupa Birliği ve Arap Birliği olarak öne çıkıyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar