İtalya'nın en çok aranan mafya lideriydi!

İtalya’nın en çok aranan mafya lideri Matteo Messina Denaro 30 yıllık kaçak hayatının ardından yakalandı. Sicilya adası merkezli Cosa Nostra’nın ‘’Babaların babası’’ olarak anılan lideri Matteo Messina Denaro, adanın başkenti Palermo’da bir özel klinikte ele geçirildi.

İtalya'nın en çok aranan mafya lideriydi!
Son Güncelleme: 16 Ocak 2023 Pazartesi 14:13
16 Ocak 2023 Pazartesi 13:46

Matteo Messina Denaro'nun, 30 yıldır arandığı ve Kasım 2022'de Salvatore 'Canavar' Riina'nın ölümünden sonra 'patronların patronu' olduğuna inanılıyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Messina Denaro'nun 'en önemli mafya lideri' olduğunu ve anavatanı Sicilya'da tutuklanmasının devletin organize suçla mücadelesinde 'büyük bir zafer' olduğunu söyledi.


Özel harekat komutanı Pasquale Angelosanto da, polis tarafından yayınlanan bir video açıklamasında, Denaro'nun 'tedavi için gittiği Palermo'daki bir sıhhi yapının içinde' yakalandığını söyledi.

Messina Denaro, İtalya'nın en çok arananlar listesinin bir numarasıydı ancak bilinen tek fotoğrafı 1990'ların başlarına aitti.

Denaro'nun, 'Cosa Nostra' olarak bilinen Sicilya mafyasını soruşturan yargıçlar Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino'nun öldürmesinden aylar sonra, 1993 yılında Roma, Milano ve Floransa'da 10 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıların arkasında olduğundan da şüpheleniliyor.

2015 yılında polis, Sicilya'daki bir çiftlikte bir kayanın altına küçük, katlanmış kağıt notların bırakıldığı 'pizzini' denen bir iletişim sistemi aracılığıyla Denaro'nun işbirlikçileriyle iletişim kurduğunu keşfettmişti.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar