Babacan: Ya bu işi bilmiyorsun ya da aldatıldın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Nas var' diyerek faizleri düşürtmesini enflasyondaki yükselişin ardından yeni ekonomi yönetiminin faizleri yükseltmesine ses çıkarmamasına tepki gösteren Babacan, "Çık ortaya konuş. Ya bu işi bilmiyorsun, ya aldatıldın ya aldattın. Özür dile, helallik iste." çağrısı yaptı.

Babacan: Ya bu işi bilmiyorsun ya da aldatıldın
Son Güncelleme: 11 Ocak 2024 Perşembe 17:34
11 Ocak 2024 Perşembe 17:31

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Kilis'te düzenlenen belediye başkan adayları tanıtım toplantısında DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulundu. Babacan, toplantıda Erdoğan'ın ekonomi politikalarını ve 'faiz politikasındaki' son dönemdeki sessizliğini sorgulayarak, vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekti.

Babacan, geçmişte ekonomi üzerine çokça konuşan ve her konuya müdahale eden Erdoğan'ın, seçimlerden bu yana ekonomik kriz ve artan faiz oranları hakkında sessiz kaldığını vurguladı. Özellikle Merkez Bankası'nın son 7 ayda gerçekleştirdiği faiz artışlarına değinen Babacan, Erdoğan'ın bu konudaki düşüncelerini ve sessizliğinin nedenini sorguladı.

'ERDOĞAN VATANDAŞLARA KOBAY MUAMELESİ YAPTI'

Babacan, Erdoğan'ın önceki yıllarda "Faiz sebep, enflasyon sonuç" tezini savunduğunu hatırlatarak, bu yaklaşımın Türkiye ekonomisine verdiği zararlara dikkat çekti. Ona göre Erdoğan, bu tezle Türkiye'yi bir deney laboratuvarına çevirerek vatandaşlara kobay muamelesi yapmıştı. Babacan, yüksek faiz, enflasyon ve döviz kurlarındaki artışların vatandaşları işsiz bıraktığını, evsizleştirdiğini ve sosyal ilişkileri zedelediğini belirtti.

Babacan, ekonomik krizin yarattığı baskı altında intihar girişiminde bulunan vatandaşlara ve onların zor durumlarına da değindi. Ona göre bu örnekler, ülkenin yarısından fazlasının enflasyon altında mücadele ettiğinin bir göstergesiydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a doğrudan seslenen Babacan, onu halka karşı sorumluluklarını yerine getirmeye ve vatandaşlardan özür dilemeye çağırdı. Babacan, Erdoğan'a "Çık ortaya konuş. Ya bu işi bilmiyorsun, ya seni aldattılar ya da aldattın. Çık vatandaştan özür dile. Bu vebalin altında kalmayın, helallik isteyin helallik!." çağrısında bulundu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar