AYM'den özel hayata saygı kararı! Emsal teşkil edecek

Anayasa Mahkemesi'nde profesörlük kriterlerine itiraz eden iki doçentin haklılığı AYM tarafından tescillendi. AYM, profesörlüğe yükselmek için 5 yıl boyunca gelir getirici ek iş yapmama şartının özel hayata saygı hakkını ihlal ettiğine hükmetti. Bu karar, akademisyenlerin çalışma ve meslek seçme özgürlüklerini koruması açısından büyük önem taşıyor.

AYM'den özel hayata saygı kararı! Emsal teşkil edecek
Son Güncelleme: 20 Mart 2024 Çarşamba 13:14
20 Mart 2024 Çarşamba 13:08

Akademisyenler, artık profesör olmak için gelir getirici ek iş yapmama şartına uymak zorunda değiller. AYM'nin kararı, Memurlar.net'in haberine göre, akademik özgürlüğü ve özel hayatın korunmasını savunan bir emsal teşkil ediyor.

Profesörlük kriterlerinin yeniden gözden geçirilmesi ve daha adil hale getirilmesi için bir zemin hazırlayacak.

Hacattepe Üniversitesi'nin profesörlük alım ilanında yer alan "5 yıl gelir getirici elk iş yapmama" şartı, iki doçent tarafından özel haya saygı hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle AYM'ye taşımıştı.

AYM, yaptığı incelemede doçentlerin itirazını haklı buldu. AYM'nin kararında şu ifadelere yer veridi.

"Özel hayata saygı hakkı, kişinin çalışma ve meslek seçme özgürlüğünü de kapsıyor. Gelir getirici ek iş yapmama şartı özel hayata saygı hakkının özüne müdahale etmektedir. Bu müdahalenin meşru bir gerekçesi bulunmamaktadır. Profesörlük için gerekli olan akademik liyakatın değerlendirilmesinde gelir getirici ek iş yapmama şartı kriter olarak kullanılamaz"

AYM'nin bu kararı, akademisyenlerin çalışma ve özel hayatlarını koruma haklarını ve akademik özgürlüklerini güçlendiriyor. Uzmanlar, bu kararla profesörlük kriterlerinin yeniden gözden geçirileceği ve kriterlerin daha adil bir hale getirilmesi için bir zemin hazırlayacağı görüşünde.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar