Ayhan Bora Kaplan 137 sayfa ifade verdi! Bomba detaylar ortaya çıktı

Ankara'da yurtdışına kaçmaya hazırlanırken yakalanan suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan'ın ifadesinden şok detaylar çıktı. "15 Temmuz kahramanı" olduğunu saunan Kaplan, 2017 yılında mekanına gelen ve 'organize müdürü' olarak tanıdığı kişinin kendisinden 250 bin dolar rüşvet istediğini vermediği için de "hayatını karartırım" dile tehdit edildiğini iddia etti.

Ayhan Bora Kaplan 137 sayfa ifade verdi! Bomba detaylar ortaya çıktı
Son Güncelleme: 13 Eylül 2023 Çarşamba 12:46
13 Eylül 2023 Çarşamba 12:44

Ankara'da Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında çete lideri Kaplan dahil 14 şüpheli tutuklanırken, 15 şüpheli adli kontrol kararıyla serbest kaldı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 3. Sınıf Emniyet Müdürü N.A.Ç. ile eski polis U.K. adli kontrol kararıyla serbest bırakılan şüpheliler arasında yer aldı. Çete lideri Kaplan, emniyette 137 sayfa ifade verdi.

15 Temmuz kahramanlığına sığındı!

Hürriyet’in ulaştığı ifadede, örgüt kurmadığını ve örgüt lideri olmadığını ileri süren Kaplan, “Dosya kapsamında kasten yaralama olayı ilgili olan E.D. isimli şahsın FETÖ’cü olduğunu ve bana iftira attığını düşünüyorum. Bu olayın bir kurgu olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebinin de 15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadele aktif rol aldığım için olduğunu düşünüyorum” iddiasında bulundu.

Organize Müdürü rüşvet istedi

Kaplan, ifadesinde bazı polislerin kendinden rüşvet istediğini de ileri sürerek, “2017 yılında A… barın işletmeciliğini yaptığım dönemde ismini A.A. olarak öğrendiğim organize müdürü olarak bildiğim şahısla tanıştım. Yanında ismini öğrendiğim N.Ç. vardı. 2018 yılında G... isimli restoranı işlettiğim zaman, 250 bin dolar rüşvet istedi."

Dosya hazırlar hayıtını bitiririm

"Ben bu kadar para vermem dediğimde, ‘Sana öyle bir dosya yaparım ki hayatını bitiririm’ dedi. Ben de bir suç işlemediğimi söyledim. Ancak bir gün mekânı bastılar ve iş yapmamı engellediler. Sonra bize gelip haftalık 30 bin TL vermemiz durumunda asayiş şubenin uygulamaya gelmeyeceğini söylerdi” iddiasında bulundu.

Emniyetteki adamlarınız sayesinde...

Müştekilerin verdiği ifadeler hatırlatılarak “Eğlence mekânlarını ele geçirmek için silahlı saldırılar düzenlendiğiniz, adli mercilere yansıyan eylemler olması durumunda ise emniyet camiasında bulunan adamlarınız ile emniyet birimlerine intikal eden eylemleri ileri boyuta gitmesini engellediğiniz (...) E.Y. ile birlikte eğlence mekânlarına karşı yapılan eylemleri planladığınız anlaşılmıştır” şeklindeki soruya da Kaplan “E.Y. büyük oğlumun kirvesidir. Benim ismimi ve ticari unvanımı kullanmıştır” yanıtını verdi.

Ayakkabıya saklanan 50 bin Euro

Ayhan Bora Kaplan ifadesinde Almanya’da buldukları restorantın yerine bakmak için yurtdışına çıkmaya çalıştığını ileri sürerek “Salı günü dönecektim” iddiasında bulundu. Yakalandığı sırada valizindeki ayakkabının içerisine gizlenmiş vaziyette bulunan 50 bin Euro için de Kaplan “50 bin Euro dövizi saklamadım. Cebime sığmadığı için ayakkabının içine koydum. Bu parayla belirttiğim gibi restoran yeri alacaktım” dedi.

Kumarhanelerde kazanarak getirdiğim para

Ele geçirilen dekontlarda bulunan para transferlerine ilişkin soruya da Ayhan Bora Kaplan “Bu paraları yurtdışında casinolarda kazanarak, değişik zamanlarda getirdim. Vergi barışında bankalara yatırdım” diyerek yanıt verdi.

'Müvekkilim 15 Temmuz kahramanıdır'

Kaplan’ın avukatı Doç. Dr. Sinan Kocoğlu savunmasında müvekkilinin bir sosyal medya fenomeni olduğu ileri sürerek “Kaplan 15 Temmuz 2016 günü darbe teşebbüsü esnasında TRT Genel Müdürlüğü’nü basan Fetullahçı askerlere karşı cansiparane mücadele vermiş bir kahramandır” iddiasında bulundu.

Adliye ve polis bağlantıları konjonktür değişince...

Yakalanan şüpheli Uğur Pekşen’in Emniyet’teki sorgu tutanağında çete lideri Kaplan için dikkat çeken şu “açıklama” yer aldı: “Günümüzde gerek adliye gerekse Emniyet içerisindeki konjonktür değişmelerden sonra Bora Kaplan isimli şüpheli bu kurumlardaki bağlantılarının kaybolduğu ve dolayısı ile etkinliğinin azaldığı düşüncesine kapılması sebebi ile kurmuş olduğu suç örgütünün geçmiş dönemlerde karışmış olduğu suça konu eylemlerinin açığa çıkacağı düşüncesine kapıldığı değerlendirilmiştir.”

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar