İran'dan Washington'a sert 'Gazze' mesajı: Ateşkes olmazsa ABD’yi vuracağız

Gazze'deki İsrail katliamlarına koşulsuz destek veren ABD ile İran arasında sert mesajlar sürüyor. İran Savunma Bakanı Muhammed Reza Ashtiani Gazze’de ateşkes olmaması halinde "Amerika’nın sert vurulacağını" söyledi. Ashtiani’nin bu açıklaması yarı resmi Tasnim Haber Ajansı'nda yer aldı.

İran'dan Washington'a sert 'Gazze' mesajı: Ateşkes olmazsa ABD’yi vuracağız
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023 Pazartesi 13:20
6 Kasım 2023 Pazartesi 13:19

ABD, 7 Ekim'den bu yana Gazze'yi ölüm ablukası altına alan ve aralıksız bombardımanını sürdüren İsrail'e koşulsuz desteğini sürdürüyor. ABD'nin bu tavrından sonra Irak ve Suriye'de İran destekli milislerin Washington'un askeri üslerine saldırdığı belirtildi. Yine İran destekli Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah da ABD'ye yönelik saldırıları artıracaklarını duyurdu.

İran sathından ABD'ye yönelik sert mesajlar sürerken İran Savunma Bakanı Muhammed Reza Ashtiani Gazze’de ateşkes olmaması halinde Amerika’nın sert vurulacağını söyledi. Ashtiani “Amerikalılar’a tavsiyemiz Gazze’deki savaşı bir an önce durdurmaları ve ateşkes yürürlüğe koymaları, aksi halde sert vurulacaklar” dedi. Ashtiani’nin bu açıklaması yarı resmi tasnim haber ajansında yer aldı.

WASHINGTON ÇATIŞMALARA ÜÇÜNCÜ TARAFIN KARIŞMASINI İSTEMİYOR

7 Ekim’de Hamas’ın İsrail saldırısı ve ardından da İsrail’in Gazze’ye yönelik yoğun bombardımanının ardından İran’ın nasıl bir tavır takınacağı merak konusuydu. Tahran’dan dana önce Dışişleri Bakanı tarafından Ashtiani’ninkine benzer açıklama gelmişti. Washington ise çatışmalara üçüncü tarafların karışmaması gerektiğini net bir şekilde açıklamış durumda.

ABD’nin Akdeniz’in doğusunda iki uçak gemisiyle çeşitli savaş gemileri bulunuyor. İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı 9500'e yaklaştı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar