Yunanistan'dan Türkiye-Libya anlaşmasına tehdit: Askeri güç kullanmaya hazırız

Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalanması, Yunanistan’ı rahatsız etti. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, parlamentoda yaptığı konuşmada, gerekirse askeri güce başvurmaya hazır oldukları tehdidinde bulundu. Üst düzey Yunan yetkililerin de anlaşmanın iptali için Ortadoğu ülkelerine çıkarma yapmaya hazırlandığı belirtildi.

Yunanistan'dan Türkiye-Libya anlaşmasına tehdit: Askeri güç kullanmaya hazırız
Son Güncelleme: 6 Ekim 2022 Perşembe 15:51
6 Ekim 2022 Perşembe 15:49

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pazartesi günü Libya ile hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandığını açıklamış, Yunanistan ve diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bu anlaşmaya karışamayacaklarını söylemişti. Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Spano ise, Türkiye ile Libya arasındaki mutabakatın yasallığının kabul edilmediğini belirtmişti. Anlaşma Yunanistan'ı da rahatsız etti. Başbakan Kiryos Miçotakis askeri tehditte bile bulundu.

Yunanistan ve Türkiye arasında Ege adaları ve bir dizi alanda gerilimin arttığı dönemde gelen anlaşma, Atina'yı da harekete geçirdi. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, dün parlamentoda yaptığı konuşmada Libya'yla imzalanan anlaşmayı sert dille eleştirerek “Türkiye'ye sağduyuya geri dönme” çağrısı yaptı.

MİÇOTAKİS ABD İLE EGE KRİZİNİ GÖRÜŞTÜ

Türkiye'nin Yunanistan toprakları üzerinde hak iddia ettiğini savunan Miçotakis, gerekirse ordu gücüyle toprakları savunmaya hazır olduklarını, müttefik ülkelerle de diplomatik işbirliğine başvuracaklarını söyledi. Sözcü'nün aktardığına göre Yunan başbakanın konuşması parlamentoda dakikalarca alkışlandı. Miçotakis dün Atina’da ABD Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan bir heyetle de Türkiye’yle artan gerilimi görüştü.

ATİNA ANLAŞMANIN İPTALİ İÇİN ORTADOĞU'YA ÇIKARMA YAPABİLİR

Atina'daki diplomatik kaynaklar, üst düzey Yunan yetkililerin Türkiye ve Libya arasındaki enerji anlaşmasına karşı Ortadoğu ülkelerine çıkarma yapmaya hazırlandığını aktardı. Bu arada Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Christopher Burger de Türkiye-Libya anlaşmasına karşı çıkarak “Yunanistan'a karşı yapılan bu anlaşmanın yasal bir hükmü yok” dedi.

ANLAŞMA LİBYA İÇİNDE DE TARTIŞMA YARATTI, BM'YE MEKTUP GÖNDERDİLER

Türkiye'yle imzalanan hidrokarbon anlaşması, iki ayrı hükümetin bulunduğu Libya içinde de tartışmalara yol açıyor. Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, Türkiye'yle imzalanan anlaşmanın geçerli olmadığını savunarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e bir mektup gönderdi.

Abdulhamid Dibeybe hükümetinin yasal olmadığını söyleyen Salih, Türkiye'yle imzalanan anlaşmanın ulusal mutabakata aykırı olduğunu kaydetti. Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise “Bazı ülkelerin Türkiye ile imzalanan mutabakat muhtırasına karşı çıkması beni ilgilendirmiyor” diyerek enerji alanında yeni anlaşmalar yapacaklarını ifade etti.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar