Araçlarda TTB zorunlu hale geliyor: Takmayan trafiğe çıkamayacak

Gelir İdaresi Başkanlığı, trafikteki araçlar üzerinden elde edilen vergi gelirlerinin daha etkin toplanabilmesi amacıyla yeni bir düzenlemeyi hayata geçiriyor. Peki, yakıt alan araçların plakalarını otomatik olarak Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz’a işleyecek olan Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi nedir? TTB nereden alınır, nasıl takılır?

Araçlarda TTB zorunlu hale geliyor: Takmayan trafiğe çıkamayacak - Sayfa 1

Yeni düzenleme kapsamında, yakıt alan araçların plakalarını otomatik olarak Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz'a işleyecek olan Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi devreye alınacak.

1 11
 
Araçlarda TTB zorunlu hale geliyor: Takmayan trafiğe çıkamayacak - Sayfa 2

Taşıt Tanıma Birimi (TTB) Nedir?

Taşıt Tanıma Birimi (TTB), araçların yakıt depolarına monte edilen elektronik bir etikettir. Bu etiket, akaryakıt istasyonlarında bulunan "Taşıt Tanıma Okuyucu" tarafından okunarak araç plakasını otomatik olarak tanır. Böylece, yakıt alımı sırasında manuel plaka kaydı yapma gerekliliği ortadan kalkar. TTB, akaryakıt satışlarında vergi kayıplarını önlemek ve işlemi otomatikleştirmek amacıyla kullanılan bir sistemdir.

2 11
 
Araçlarda TTB zorunlu hale geliyor: Takmayan trafiğe çıkamayacak - Sayfa 3

Taşıt Tanıma Birimi zorunluluğu ne zaman başlıyor?

İş yerlerine ait ya da iş yerlerinin kiraladığı araçların 31 Aralık 2024 tarihine kadar tüm ticari araçlara TTB takılması zorunlu hale geliyor.

3 11
 
Araçlarda TTB zorunlu hale geliyor: Takmayan trafiğe çıkamayacak - Sayfa 4

TTB takmayan araçlara ceza verilecek mi?

TTB takmayan araçlar, 1 Ocak 2025'ten itibaren yola çıkamayacak. Bu tarihten sonra TTB takmayan araçlara trafik cezası kesilecek.

4 11