Araç sahipleri için zorunlu uygulama başladı: Cezası 1152 TL

Türkiye'de karayolunda gerçekleşen trafik kazalarında her yıl on binlece insan hayatını kaybediyor. Özellikle kış mevsiminin ağır şartlarında birçok ölümlü kaza meydana geliyor. Bu kapsamda Sürücülerin trafik kurallarına uyması amacıyla ağır cezai yaptırımlar uygulanıyor. O zorunlu uygulamalardan biri bugün itibarıyla bir ilimizde başladı.

Araç sahipleri için zorunlu uygulama başladı: Cezası 1152 TL
Son Güncelleme: 15 Kasım 2022 Salı 14:06
15 Kasım 2022 Salı 14:01

Türkiye genelinde 1 Aralık 2022 tarihinde başlayacak zorunlu kış lastiği uygulaması başladı.

Kış mevsimi içerisinde düşük hava sıcaklıklarından dolayı zeminde meydana gelen buzlanmalarda araçların yol tutuşlarının artırılması ve kaymaya dayalı olası trafik kazalarının önüne geçilebilmesi amacıyla şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara yönelik 'kış lastiği takma zorunluluğu' 15 Nisan 2023 tarihine kadar sürecek.

Bolu İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, devlet yolları ve otoyolların kapsam dışında bırakıldığı uygulama kapsamında kent genelindeki kara yollarında denetimlerini artırdı.

Bolu Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) fabrikalara işçi taşıyan servisleri denetleyen ekipler, araç lastiklerinin diş derinliklerini kontrol etti.

Ekipler, kurallara uygun olmayan ve henüz kış lastiği takmayan sürücüleri eksiklikleri gidermeleri konusunda uyardı.

Zorunluluk kapsamında uygulamaya uymayan araç sahiplerine 1152 TL para ceza kesiliyor.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.

Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar