'Görünmez uçak' göklerde: ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı ilk kez havalandı

Türkiye'nin lider havacılık sanayisi şirketi Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ), havacılık yapısallarında artan talep, yurt içi ve dışındaki teslimatlar ile özgün geliştirme projeleriyle yoğun bir yıl geçirdi. Yılın son günlerinde bu yoğunluk ve heyecan zirveye ulaştı. TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağının, bugün sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdiği bildirildi.

'Görünmez uçak' göklerde: ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı ilk kez havalandı
Son Güncelleme: 28 Aralık 2023 Perşembe 15:31
28 Aralık 2023 Perşembe 15:30

"Uçan kanat" yapısı sayesinde düşük radar görünürlüğü, yüksek hız, yüksek taşıma kapasitesi gibi birçok avantaja sahip ANKA-3, tasarım, yapısal ve alt sistem iyileştirmelerinin ardından ilk uçuşa hazır hale getirildi. ANKA-3 yılın son günlerinde gökyüzü ile buluştu.

ANKA-3'ÜN ÖZELLİKLERİ

Mart 2023'de ilk kez pistte görüntülenen ve taksi testlerine başlayan ANKA-3, jet motoru ve hızıyla, yüksek yük taşıma kapasitesi ve radarda neredeyse görünmeyen kuyruksuz yapısıyla İHA alanında yeni bir sayfa açacak. ANKA-3, "Uçan kanat" yapısı sayesinde düşük radar görünürlüğü sağlayacak. 44 bin fite kadar çıkıp, 40 bin fitte de görev yapabilecek ANKA-3, 0,7 mach gibi yüksek süratlere ulaşabilecek ve havada yaklaşık 10 saat kalabilecek.

Azami kalkış ağırlığı 6 buçuk ton olacak ANKA-3'ün bin 200 kg faydalı yük kapasitesi bulunacak. Uçakta birisi gövde altı merkez, ikisi dahili ve kanat altlarında ikişer olmak üzere toplam 7 silah istasyonu bulunacak.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar