Vakalar patladı hekimler uyardı: Ameliyat iptallerine başladık

Havaların soğumasıyla başlayan grip ve enfeksiyon hastalıklarında vaka sayılarındaki artış devam ederken yoğun bakımlara yatışlarda mevsim normallerinin üzerinde bir artış yaşanıyor. Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Tuğhan Utku, yoğun bakım yatışlarında yüzde 100 civarında olan doluluklar nedeniyle planlı ameliyatların ertelendiğini ya da iptal edilmek zorunda kalındığını aktardı.

Vakalar patladı hekimler uyardı: Ameliyat iptallerine başladık
Son Güncelleme: 9 Ocak 2024 Salı 13:23
9 Ocak 2024 Salı 13:18

Artan viral enfeksiyonlar ve çok çeşitli virüslerin dolaşımda olması nedeniyle yoğun bakımlarda doluluk sorunu yaşanıyor.

'AMELİYATLAR ERTELENİYOR YA DA İPTAL EDİLİYOR'

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Tuğhan Utku, doluluk oranlarının yüzde 100'ü bulduğunu kaydederek, planlı ameliyatların da bu nedenle ertelendiği ya da iptal edilmek zorunda kalındığı yönünde sahadaki meslektaşlarından geri bildirimler aldıklarını söyledi.

İstanbul'da çok daha belirgin olmak üzere Türkiye'nin genelinde yoğun bakım yatakları dolu olduğunu belirten Utku, Bu mevsimde yoğun bakım talepleri her zaman artar. Yoğun bakımlarda kabaca yüzde 65-70 civarında seyreder doluluklar olağan dönemlerde. Şu anda bu oranın yüzde 100'ler civarında olduğunu öngörüyoruz" dedi.

'VİRAL ENFEKSİYONLAR BİR KOKTEYL GİBİ'

Karşılaşılan viral enfeksiyonlar bir kokteyl gibi olduğunu belirten Prof. Dr. Utku, "Tek başına Kovid olan da var, influenza olanlar da, farklı virüsler de ya da bunların bir arada olduğu hasta grupları da var; ama gerçekten çok alışmadığımız bulgularla seyreden ya da alıştığımız bulguların sıralamasının değiştiği, bazılarının çok baskın olduğu farklı farklı enfeksiyon tipleriyle karşılaşıyoruz." diye konuştu.

Havaların çok yumuşak gitmesinin de etkisi olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Utku, pandemi döneminin de etkisine değinerek, "Çok soğuk havalarda bizim kendi aldığımız önlemler, topluluk içinde olma rollerimiz azalıyor. Havalar biraz daha sıcak olunca çok daha yakın, serbest davranabiliyoruz. Özellikle pnömoni-zatürre ile kendini gösteren bir enfeksiyon karışımıyla karşı karşıya kalıyoruz." dedi.

sgsdgg.jpg

'KOVİD BAĞIŞIKLIK YAPISINI BOZDU'

Olağan bağışıklık yapısı Kovid döneminde bozulduğunu belirten Utku, "Vatandaşımızın sağlık durumu sanki hiç hastalıklarla karşılaşmamış hale döndü; sanki çocukluk safhasına dönmüş gibi oldu. Sınırda yaşta olanlar yani ya çok küçükler ya da çok yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ciddi anlamda etkilendi ve pandemiye girişleriyle çıkışları arasında çok ciddi bir sağlık durum farkı oluştu." şeklinde konuştu.

Yoğun bakımların akut ve ciddi sağlık sorunları olan kritik hastalara hızla tedavi verilmesi gereken yerler olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Utku, Türkiye'deki en büyük sorunun yoğun bakımların gerçek yoğun bakım hastaları için efektif olarak kullanılamaması olduğunu kaydetti.

'YOĞUN BAKIM YATAK SAYISINDA SIKINTI YAŞANIYOR'

Türkiye'de 100 bin nüfus başına düşen yoğun bakım yatağı 40 civarında olup dünyadaki en iyi oranlardan biri olduğunu belirten Ufuk, "Ama bu kadar ciddi anlamda yoğun bakım yatak sayısına rağmen böyle bir sıkıntı yaşanıyor olmasının temel kaynaklarından biri de hem ciddi anlamda yaşlı hastamızda artış var; hem de onkolojik hasta grubunda bir artış var." dedi.

Türkiye'de yüzde 20-30 oranında yoğun bakımda yatmaması gereken, başka alanlarda tedavileri yürütülmesi gereken hastalar olduğunu belirten Utku, "Belki palyatif üniteleri, yine yabancı ülkelerde olan ara yoğun bakımlar gibi ya da hospis gibi, yani kendi başına hayatını sürdüremeyecek ama akut tedaviye de ihtiyacı olmayan hastaların bakılabildiği üniteler yaygınlaşabilirse, yoğun bakımların üzerindeki bu yük kalkıp, yoğun bakım yataklarını gerçekten hak eden hastalara kullanmak olanaklı olabilir." dedi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar