Almanya Başbakanı Scholz'tan Filistin'e veto: Tanımak için neden yok

Şansölye Scholz, Filistin'i ayrı bir devlet olarak tanımayacaklarını söyledi. Alman Başbakan, mevcut şartlarda bunun bir nedeni olmadığını belirtti.

Almanya Başbakanı Scholz'tan Filistin'e veto: Tanımak için neden yok
Son Güncelleme: 25 Mayıs 2024 Cumartesi 10:12
25 Mayıs 2024 Cumartesi 10:12

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Berlin hükümeti olarak şu anda Filistin'i bir devlet olarak tanımayı planlamadıklarını söyledi.

Portekizli mevkidaşı Luis Montenegro ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Scholz, kendisine yöneltilen bir soru üzerine bu açıklamayı yaptı.

Scholz'a göre, Filistin'i ayrı bir devlet olarak tanımanın "hiçbir nedeni" mevcut koşullarda bulunmuyor.

"Topraklar hakkında netlik yok"

Alman Şansölye, "Ulusal topraklar ya da onunla ilgili diğer meseleler hakkında netlik yok." ifadesini kullandı.

Scholz, İsrail ile Filistinliler arasında iki devletli çözüm anlamına gelen müzakere edilmiş bir çözüme duyulan ihtiyacı yineledi. Filistin'in, Batı Şeria ve Gazze'den sorumlu olması gerektiğini kaydetti.

Scholz'dan iki devletli çözüm çağrısı

"Ama henüz orada değiliz" ifadesini kullanan Scholz, meselenin "uzun vadeli ateşkes" ve "tarafların iki devletli çözüme bağlı kalmasının sağlanması" ile ilgili olduğunu anlattı.

İspanya, İrlanda ve Norveç, Filistin'i mayıs ayı sonunda ayrı bir devlet olarak tanıyacaklarını açıkladı. İsrail, Avrupa ülkelerinin adımını öfkeyle karşıladı.

Portekiz: Henüz adım atmayacağız

Portekiz Başbakanı Montenegro ise Filistin devleti konusunda henüz bir adım atmayacaklarını dile getirdi.


Ancak Montenegro, ülke olarak Filistin'in Birleşmiş Milletler'de tam üye olarak tanınması yönünde oy kullandıklarını sözlerine ekledi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar