Alman basınından Türk SİHA'larına övgü: Geleceğin savunma teknolojisidir

Almanya'da ekonomi haberleriyle tanınan Handelsblatt gazetesi, Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar TB2 SİHA'lardan övgüyle bahsetti. Geleceğin savaşının silah endüstrisine yeni beklentiler dayattığının vurgulandığı haberde, TB2'lerin savaşlara giderek daha fazla hakim olmasının muhtemel olduğu belirtildi.

Alman basınından Türk SİHA'larına övgü: Geleceğin savunma teknolojisidir
Son Güncelleme: 18 Haziran 2022 Cumartesi 08:22
18 Haziran 2022 Cumartesi 08:22

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, geleceğin silahlarının daha iyi bir ağ yapısına sahip olduğu, yapay zeka ile çalıştığı, daha hassas ve daha ölümcül olduğu kaydedildi.

''BAĞLANABİRLİK, ÖZERKLİK, HATASIZLIK VE SÜRDÜREBİRLİK''

Söz konusu özelliklerin, Startus Insights'ın savunma teknolojileri alanında faaliyet gösteren binden fazla start-up üzerinde yaptığı bir analizin sonucu olduğu belirtilen haberde, geleceğin silahlarında “bağlanabilirlik, özerklik, hatasızlık ve sürdürülebilirlik” olarak dört eğilimin ortaya çıktığı aktarıldı.

BAYRAKTAR TB2 SİHA GELECEĞİN SAVUNMA TEKNOLOJİSİNDE YER ALIYOR

Haberde, Türkiye’den Bayraktar TB2 gibi silahlı insansız hava araçları, hipersonik füzelerle birlikte, geleceğin savunma teknolojisinde yer alacak 5 örnek içinde gösterildi.

''BAYRAKTAR TB2 SİHA ARALIKSIZ 27 SAAT UÇABİLİYOR''

Ukrayna'da Baykar'ın ürettiği silahlı insansız hava araçlarının başarısına vurgu yapılan haberde, "Bayraktar TB2, Temmuz 2019'da ilk kez aralıksız olarak 27 saat boyunca uçtu. Yüksek sıcaklıklara ve kum fırtınalarına dayanıklı olan insansız hava aracı, bu süreçte 8 bin 200 metre irtifaya ulaşan ilk insansız hava aracı oldu. Kanat açıklığı 12 metreyi buluyor ve toplam ağırlığı 65 kilo olan 4 füze taşıyabiliyor. Silah uzmanları, ekipmana bağlı olarak fiyatın 5 milyon dolar olduğu tahmin ediyor." ifadelerine yer verildi.

60 METRELİK MESAFE BOYUNCA ARAÇ PLAKALARINI OKUYABİLİYOR

Haberde, silahlı insansız hava araçlarının kameralarının 60 kilometrelik bir mesafe boyunca araç plakalarını okuyabildiği ve bu nedenle isabetli olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

GELECEKTEKİ SAVAŞLARA HAKİM OLACAK

Bayraktar TB2 SİHA gibi araçların gelecekteki savaşlara giderek daha fazla hakim olmasının muhtemel olduğuna yer verilen haberde, harcanan çaba ve riskin, konvansiyonel birliklerin gönderilmesinden çok daha düşük olduğu vurgulandı.

''İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI ÇOK UZAKLARA UÇABİLİR''

Haberde, "İnsansız hava araçları ayrıca çok uzaklara uçabilir ve örneğin fark edilmeden iç bölgelerin derinliklerine sızabilir ve ikmal hatlarını yok edebilir. Talep oldukça fazla. Bu arada Baykar, insansız hava aracını Türk ordusu ile Fas ve Azerbaycan gibi en az 13 ülkeye daha sattı. Polonya ve Letonya gibi NATO üyeleri de Türkiye'den otonom savaşçılarla ilgileniyor." değerlendirmelerine yer verildi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar