Ek MTV'de 'tarih' ayrıntısı! Alım-satımda kim ödeyecek?

Son dönem çok tartışılan ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) ayrıntılar belli oldu. Buna göre, araç alım - satımında ek vergi sorumluluğunun kimde olduğu, kanunun yürürlük tarihine göre değişecek.

Ek MTV'de 'tarih' ayrıntısı! Alım-satımda kim ödeyecek? - Sayfa 1

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın taslağına göre, ek MTV’nin mükellefi, kanunun yayımlandığı 15 Temmuz 2023’te vergi mükellefi olanlar ile 31 Aralık 2023’e kadar ilk defa tescil edilen taşıtların sahibi olan kişi ve şirketler olacak. İlave vergi, 2023’e mahsus, bir defa alınacak.

1 9
 
Ek MTV'de 'tarih' ayrıntısı! Alım-satımda kim ödeyecek? - Sayfa 2

Kanun yürürlük tarihine göre değişecek

Araç alım - satımında ek vergi sorumluluğu, kanunun yürürlük tarihine göre değişecek. Kanunun yürürlük tarihinden önce yapılan devir işlemleri için aracı alan, kanundan sonra yapılan satışlar için ise aracı satan sorumlu olacak. 

2 9
 
Ek MTV'de 'tarih' ayrıntısı! Alım-satımda kim ödeyecek? - Sayfa 3

Örneğin, kanun çıkmadan 15 Mayıs 2023’te aracını devreden otomobil sahibi değil, aracı alan ek vergiyi ödeyecek. Kanun sonrası, 21 Ağustos 2023’te aracını devreden bir kişi ise ilave vergiyi kendisi yatıracak.

3 9
 
Ek MTV'de 'tarih' ayrıntısı! Alım-satımda kim ödeyecek? - Sayfa 4

Muayene yapılmayacak

Kanunun yayımı itibarıyla MTV mükellefi olan kişilere, 2023 için tahakkuk ettirilen MTV’nin tamamı kadar ek vergi tahakkuk ettirilecek. 

4 9