AK Parti'den açıklama: Can Atalay'ın vekilliği düşürülecek

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'ın TİP milletvekili Can Atalay ile ilgili aldığı kararların ardından gözler Meclis'e çevrilmişti. AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, Atalay kararının bu hafta TBMM’de okutulmasını planladıklarını açıkladı. Usta, "Can Atalay kararı bugün ya da bu hafta Meclis'te okunarak milletvekilliği düşecek" dedi.

AK Parti'den açıklama: Can Atalay'ın vekilliği düşürülecek
Son Güncelleme: 30 Ocak 2024 Salı 23:25
30 Ocak 2024 Salı 14:10

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, "Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesini sağlayacak Yargıtay kararı bugün veya bu hafta Meclis'te okunacak" dedi.

Usta, konuya ilişkin olarak canlı yayında şu açıklamada bulundu:

"Bugün veya bu hafta tamamlamayı düşünüyoruz açıkçası. Bir prosedür haline gelmiş durumda. Meclis'in de üzerine düşen vazifeyi yapması gerekiyor. Bu hafta için planımız var. Alacağımız başlıklardan bir tanesi."

"Hukuki tartışmayı sonlandırabilir miyiz" sorusuna yanıt veren Usta şu yanıtı verdi:

"Açıkçası ben sonlanacağını düşünmüyorum. Ondan sonraki süreçleri de var belki hukuki yolları devam edecek. Biz de Meclis olarak konuyu yakından takip edeceğiz. Meclis'e düşen bir görev varsa onu yerine getirmeye çalışacağız."

NE OLMUŞTU?

28 Dönem Milletvekili Genel Seçiminde TİP Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın avukatları, “müvekkillerinin milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi” talebiyle Yargıtay’a başvurmuştu.

Yargıtay’ın talebi reddetmesi üzerine Atalay, Anayasa Mahkemesine bireysel başvurusunda bulunmuş, mahkeme de “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine ve Atalay’ın yeniden yargılanarak tahliyesine karar verilmesine hükmetmişti.

Anayasa Mahkemesince Atalay’ın yeniden yargılanması ve tahliyesi istemiyle yerel mahkemeye gönderilen dosya, yerel mahkemece karar verilmeden Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne iletilmiş, söz konusu ceza dairesi ihlal kararına uymamıştı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar