Evinden külçe külçe altın çıkmıştı: ABD'li senatör Menendez kefaletle serbest

Türkiye karşıtı eylemleri ile bilinen ABD’li senatör Bob Menendez ve eşi Nadine Menendez hakim karşısına çıktı. Yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarıyla yargılanan çift haklarındaki iddiaları reddetti. Bob Menendez'i 100 bin dolarlık kefalet karşılığında serbest bırakan mahkeme yurt dışına çıkış yasağı koydu. Menendez’in eşi ise 250 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı.

Evinden külçe külçe altın çıkmıştı: ABD'li senatör Menendez kefaletle serbest
Son Güncelleme: 28 Eylül 2023 Perşembe 17:10
28 Eylül 2023 Perşembe 06:52

Türkiye karşıtı eylemleri ile bilinen ABD Senatosu’nun eski Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez ve eşi Nadine Menendez, haklarında yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarıyla açılan dava kapsamında ABD’nin New York kentinde hakim karşısına çıktı. Kısa süren duruşmada, Menendez ve eşi, haklarındaki yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarını reddederek, suçsuz olduklarının iddia etti.

YURT DIŞINA SEHAHAT YASAĞI

Skandalın patlak vermesinin ardından Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığından istifa eden Menendez’i 100 bin dolarlık kefalet karşılığında serbest bırakan mahkeme, Menendez’in tüm kişisel pasaportlarına el koyarak, yurt dışına seyahat yasağı getirdi fakat senatör olarak resmi görevle ülke dışına seyahat etmesine izin verdi.

EŞİ 250 BİN DOLAR KEFALETLE SERBEST BIRAKILDI

Mahkeme, Menendez’e eşi dışında diğer sanıklarla hiçbir şekilde temas kurmamasını ve avukatların olmadığı durumlarda davanın gerçeklerini bilen senato görevlileriyle de temas kurmamasını emretti. Mahkeme ayrıca, Menendez’in eşi Nadine’yi ise 250 bin dolar kefaletle serbest bırakarak, yurtdışına seyahat yasağı getirdi.

Menendez ile aynı davada yargılanan işadamları Jose Uribe, Fred Daibes ve Wael Hana çıkarıldıkları mahkemelerde suçsuz olduklarını ileri sürdü.

EVİNDE BİNLERCE DOLAR VE KÜLÇE KÜLÇE ALTIN ÇIKMIŞTI

Menendez hakkında hazırlanan iddianamede "siyasi nüfuzunu New Jersey’den birkaç iş adamını ve Mısır hükümetini zenginleştirmek için kullandığı" belirtilmiş, Menendez’in rüşvet olarak nakit para, külçe altınlar, iş tazminatı, lüks bir araç ve birçok değerli eşya aldığı aktarılmıştı. Mısır asıllı ABD’li iş adamı Wael Hanna ve Mısır hükümetini korumak amacıyla Tarım Bakanlığı’ndaki bir yetkiliye baskı yapmakla suçlanan Menendez’in, ayrıca New Jersey’li iş adamı Jose Uribe hakkında yürütülen bir soruşturmaya müdahale ettiği iddia edilmişti. İddianamede, Menendez’in Mısır’a fayda sağlamak için tekrar tekrar eylemlerde bulunduğu öne sürüldü. Menendez’in evinde yapılan aramada, çoğu giysi ve dolaplarda saklanmış yaklaşık 500 bin dolar nakit paranın yanı sıra değeri 100 bin dolardan fazla olan 13 külçe altın bulunmuştu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar