ABD'den Ukrayna'da 325 milyon dolarlık yeni yardım: Abrams tankları teslim edilecek

Ukrayna'ya 325 milyon dolarlık yeni askeri yardımını duyuran ve paketin daha fazla mühimmat ve ekipman içerdiğini açıklayan ABD Başkanı Joe Biden, Abrams tanklarının Ukrayna'ya önümüzdeki hafta teslim edileceğini duyurdu.

ABD'den Ukrayna'da 325 milyon dolarlık yeni yardım: Abrams tankları teslim edilecek
Son Güncelleme: 22 Eylül 2023 Cuma 07:31
22 Eylül 2023 Cuma 07:29

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın son bulmasını istemeyen ABD, Ukrayna'ya yaptığı askeri yardımları katlayarak sürdürüyor.

Son olarak ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile eşi Olena Zelenska'yı Beyaz Saray'da ağırladı.


Liderler ikili ve heyetler arası görüşmeleri sonrası kameraların karşısına geçti.

"Askeri desteğe devam edeceğiz"

Ukrayna halkının gösterdiği cesareti öven Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna ve NATO'yu yıkabileceğine dair görüşlerinde yanıldığını söyledi.

Biden, müttefikler ve ortaklarıyla birlikte ABD'nin Ukrayna'ya topraklarını geri alması için askeri desteğin yanı sıra insani yardım sağlamaya devam edeceğini vurguladı.

Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duyan, adil ve kalıcı bir barışı destekledikleri mesajını yineleyen Biden, Rusya'nın barışa engel olduğunu ve istese savaşı bugün bitirebileceğini kaydetti.

Biden, bunun yerine Rusya'nın İran ve Kuzey Kore'den daha fazla silah almanın peşinde olduğunu savundu.

"Abrams tankları Ukrayna'ya teslim edilecek"

ABD'nin Ukrayna'ya 325 milyon dolarlık yeni askeri yardımını duyuran ve paketin daha fazla mühimmat ve ekipman içerdiğini bildiren Biden, "Önümüzdeki hafta ilk ABD Abrams tankları Ukrayna'ya teslim edilecek" dedi.

Ukrayna'nın hava savunma yeteneklerini de güçlendirmeye odaklandıklarını söyleyen Biden, bu kapsamda ilave ekipman sağlayacaklarından bahsetti.

Ukrayna'nın geleceği kapsamında reform ve finansman desteği de sağlayacaklarını anlatan Biden, bu ülkenin yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Zelenskiy'den teşekkür

Zelenskiy de ABD'ye yardımlarından dolayı teşekkür ederek, verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ukrayna'nın savunma yeteneklerinin geliştirilmesi, kış döneminde hava savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi ve tahıl ihracatı gibi konularda belirli adımlar üzerinde anlaştıklarını bildiren Zelenskiy, barış formülü üzerinde de çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar