ABD'den İsrailli bakanlara rest: Gazze Filistin toprağıdır ve öyle de kalacaktır

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrailli Bakanlar Smotrich ve Itamar Ben Gvir'in ‘Filistinlilerin Gazze’den göç etmesi’ açıklamasını kınadı. ABD tarafından yapılan açıklamada, "Bu tür açıklamalara derhal son verilmelidir. Gazze'nin Filistin toprağı olduğu ve Filistin toprağı olarak kalacağı konusunda net olduk. İsraillilerin ve Filistinlilerin ve dünyanın çıkarları doğrultusunda aradığımız gelecek budur" denildi.

ABD'den İsrailli bakanlara rest: Gazze Filistin toprağıdır ve öyle de kalacaktır
Son Güncelleme: 3 Ocak 2024 Çarşamba 13:18
3 Ocak 2024 Çarşamba 13:15

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller tarafından, İsrailli Bakanlar Bezalel Smotrich ve Itamar Ben Gvir'in ‘Filistinlilerin Gazze’den göç etmesi’ açıklamaları reddedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayınlanan açıklamada, "ABD, İsrailli Bakanlar Bezalel Smotrich ve Itamar Ben Gvir'in Filistinlilerin, Gazze dışına yerleştirilmesini savunan son açıklamalarını reddetmektedir. Bu söylem kışkırtıcı ve sorumsuzcadır. Bu tür açıklamaların İsrail hükümetinin politikasını yansıtmadığı, Başbakan da dahil olmak üzere İsrail Hükümeti tarafından defalarca ve tutarlı bir şekilde tarafımıza ifade edilmiştir" denildi.

Yapılan açıklamada ayrıca "Bu tür açıklamalara derhal son verilmelidir. Gazze'nin Filistin toprağı olduğu ve Filistin toprağı olarak kalacağı, Hamas'ın artık geleceğinin kontrolünde olmadığı ve hiçbir terör grubunun İsrail'i tehdit edemeyeceği konusunda açık, tutarlı ve net olduk. İsraillilerin ve Filistinlilerin, çevremizdeki bölgenin ve dünyanın çıkarları doğrultusunda aradığımız gelecek budur” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ismi geçen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, “Amerika Birleşik Devletleri, İsrailli Bakanlar Smotrich ve Ben Gvir'in kışkırtıcı ve sorumsuz açıklamalarını reddetmektedir. Filistinlilerin Gazze'den kitlesel olarak göç ettirilmesi söz konusu olmamalıdır” dedi.

"BİZ ABD'NİN BAYRAĞINDAKİ YILDIZLARDAN DEĞİLİZ"

ABD'nin Filistinlilerin göç edilmesini kınayan açıklamasının ardından, İsrail'den cevap gecikmedi. İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Itamar Ben Gvir ABD'nin Filistinlerin göçü hakkında yaptığı açıklamayı reddetti.

Bakan Gvir açıklamasında, “Amerika Birleşik Devletleri'ni gerçekten takdir ediyorum ama kusura bakmayın biz Amerikan bayrağındaki yıldızlardan biri değiliz. Amerika Birleşik Devletleri bizim en iyi dostumuzdur, ancak her şeyden önce İsrail Devleti için en iyi olanı yapacağız: Yüzbinlerce kişinin Gazze'den göç etmesi, bölge sakinlerinin evlerine dönmelerine, güvenlik içinde yaşamalarına ve IDF'in onları korumasına olanak tanıyacak” ifadelerini kullandı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar