Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ile aramızda güvenlik sorunu var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Gerginliğin artarak bölgeye yayılması ihtimalinden endişeliyiz. Camilerin hastanelerin ve sivil yerleşim yerlerin bombalanması gibi saldırıları kabul etmediğimizi ve etmeyeceğimizi açıkça söylüyorum. 360 kilometrekareye sıkışmış 2 milyon insanın elektriğini suyunu gıdasını kesmek en temel insan haklarının ihlalidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ile aramızda güvenlik sorunu var
Son Güncelleme: 13 Ekim 2023 Cuma 17:15
13 Ekim 2023 Cuma 17:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni'nde konuştu.

İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm tarafları ateşkese ve kalıcı barışı görüşmeye davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Gerginliğin artarak bölgeye yayılması ihtimalinden endişeliyiz. 2 milyon insanın elektriğini, suyunu, gıdasını kesmek en temel insan haklarının ihlalidir.'' dedi. ABD'nin düşürdüğü SİHA'yı da hatırlatan Erdoğan "Biz seninle NATO'da nasıl beraberiz? Nasıl böyle bir şey yapabilirsin? Aramızda güvenlik sorunu var.'' ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın gündeminde İsrail-Hamas çatışması vardı. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) bölgeye savaş gemisi gönderdiğine dikkat çeken Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın "Yahudi olarak buradayım." ifadesini de eleştirdi.

''AFRİKA'NIN GÖNLÜMDEKİ YERİ ÇOK MÜSTESNADIR''

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''2005 senesinde ülkemizde Afrika yılı ilan ederek kıta ile ilişkilerimizde yeni bir sayfa açtık. Afrika, Türk milletinin kalbinde olduğu kadar ülkemizin dış politikasında da özel bir yere sahiptir. Afrika'nın benim gönlümdeki yeri ise çok müstesnadır. Bir kez Afrika'ya giden her zaman gitmek istermiş.

''AFRİKA'DAKİ BÜYÜKELÇİLİK SAYIMIZI 44'E ÇIKARDIK''

Afrika'daki büyükelçilik sayımızı 44'e çıkardık. Ortak başarımızı göstermesi açısından bazı rakamları paylaşmak istiyorum. Kıta ile 2003 yılında 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıl sonu itibariyle 41 milyar dolara yaklaştı. Şirketlerimiz, iş gücü ihtiyaçlarının büyük bölümünü yerelden sağlayarak Afrika'da istihdama katkı yapıyorlar.

HAMAS-İSRAİL ÇATIŞMASINDA 7. GÜN

İsrail ile Filistin arasında meydana gelen hadiseler hepimizi derinden sarstı. Gerginliğin artarak bölgeye yayılması ihtimalinden endişeliyiz. Camilerin hastanelerin ve sivil yerleşim yerlerin bombalanması gibi saldırıları kabul etmediğimizi ve etmeyeceğimizi açıkça söylüyorum. 360 kilometrekareye sıkışmış 2 milyon insanın elektriğini suyunu gıdasını kesmek en temel insan haklarının ihlalidir. Amerika İngiltere uçak gemisi göndermeyi konuşuyoruz. Şu anda Gazze'de yer ile yeksan edilen kadın çocuk anne ne var ne yok hepsi yok ediliyor. Bundan kimse dertlenmiyor ama biz dertliyiz. El Ariş Havalimanı'na ilaç, dayanıklı gıda, konserve, çocuk bezi, tıbbi malzemelerin de bulunduğu bir insani yardım uçağımızı bu sabah gönderdik. Çatışmalar başladığından beri bölgeye ilk yardım kargosunu götüren uçağımız bugün saat 12.00 itibariyle havalimanına indi. Gazze'ye insani yardımlarımızı ulaştırmaya devam edeceğiz. Tüm tarafları önce ateşkese sonra kalıcı barışı görüşmeye davet ediyoruz.

''GAZZE ŞU AN İTİBARİYLE MAZLUMDUR''

Gazze şu an itibariyle mazlumdur mağdurdur ama İsrail'in şu an itibariyle mazlum durumu söz konusu değil. Uçak gemisi gönderilmesi barışa hiçbir katkı sağlamıyor. Amerika'nın dışişleri bakanı benim dışişleri bakanım ile görüşme yapıyor; 'İsrail'e dışişleri bakanı sıfatıyla değil bir Yahudi sıfatı ile yaklaşıyorum.' diyor. Bu nasıl bir politikacı bu nasıl bir yaklaşım? Bunu söylediğin zaman karşındakiler de şunu söylerse ben de bölgeye bir Müslüman sıfatı ile yaklaşıyorum derse ne diyeceksin? Biz Yahudi öbür tarafta Türk demiyoruz karşındakine insan sıfatı ile yaklaşacaksın. O çocukların halini görmüyor musun?

''ÜLKEMDEKİ İSRAİL BÜYÜKELÇİLİKLERİ KORUMA ALTINDA''

Ülkemdeki İsrail büyükelçiliklerini her türlü koruma altına aldık. Bu tür dönemde her şey olabilir. Egemen bir Filistin devleti kurulmadan bölgeye huzur gelmeyecektir.

''BİZE KARŞI OYNANAN TİYATROYU ACI TEBESSÜMLE KARŞILIYORUZ''

ABD'nin PKK'nın Suriye'deki uzantılarıyla bu ülkede yürüttüğü faaliyetler Türkiye'nin milli güvenliği için olağanüstü bir tehdit mahiyetine sahiptir. Bize karşı oynanan tiyatroyu acı tebessümle karşılıyoruz. Tiyatro oynayanları kendi senaryolarıyla baş başa bırakıp kendi milli güvenliğimizin gerektirdiği adımları atmayı sürdüreceğiz. Biz ABD ile NATO'da beraberiz. Bizim SİHA'mızı ABD düşürdü mü? Düşürdü... Biz seninle NATO'da nasıl beraberiz? Nasıl böyle bir şey yapabilirsin? Aramızda güvenlik sorunu var.''

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar