ABD bir korona ilacına ilk kez onay verdi

ABD'de hizmet veren Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere ilk kez virüs kırıcı özelliğe sahip bir ilacın onaylandığını duyurdu. İlaç, tedavi süresini 5 gün kısaltıyor.

ABD bir korona ilacına ilk kez onay verdi
Son Güncelleme: 23 Ekim 2020 Cuma 10:44
23 Ekim 2020 Cuma 10:42

California merkezli Gilead Sciences Inc. firmasının 'Veklury' adlı ilacının, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yürütülen geniş çaplı bir çalışmada iyileşme süresini beş gün kısalttığının görülmesi üzerine, koronavirüs tedavisinde kullanılması FDA tarafından onaylandı.

12 yaş ve 40 kilo üstündekilere uygulanacak

FDA'dan yapılan açıklamada, ''Veklury, koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan en az 12 yaşında ve 40 kilonun üzerindeki kişilerin tedavisi için onaylanmıştır'' ifadesi kullanıldı.

Onay alan ilk ilaç

Daha önce, koronavirüs tedavisi hastanede devam eden hastalar için acil durumlarda kullanılmasına izin verilen Veklury, koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere FDA'dan onay alan ilk ilaç oldu.

Üretici firma da ilacın, koronavirüsün kendi kopyalarını vücutta çoğaltmak için kullandığı bir maddeyi engellediğini ve güvenli olduğundan emin olmak için hastalara önce böbrek ve karaciğer testleri yapılması gerektiği bilgisini verdi.

Trump da kullanmştı

İlacın, sıtma tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin ile alınmaması durumunda etkisinin azalabileceği ifade edildi.

Şimdiye kadar yaklaşık 50 ülkede onaylandığı ve geçici izne sahip olduğu belirtilen ilaç, ABD Başkanı Donald Trump tarafından da kullanılmıştı.

Yorumlar