9 yaşındaki çocuk 55 yaşındaki adamla para karşılığı evlendirildi!

Çocuklarını pazarda satılığa çıkaran babanın ardından şimdi de bir aile 9 yaşındaki kız çocuklarını 2.200 dolar karşılığında 55 yaşındaki bir adamla evlendirdi.

9 yaşındaki çocuk 55 yaşındaki adamla para karşılığı evlendirildi!
Son Güncelleme: 2 Kasım 2021 Salı 15:46
2 Kasım 2021 Salı 15:31

Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren Afganistan'da yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor. İşçilere yevmiye olarak para yerine buğday verilen ülkede, ailelerin geçimlerini sağlayabilmek adına çocuklarını para karşılığında evlendirmeye başladıkları öğrenildi.

20 BİN TL KARŞILIĞINDA EVLENDİRİLDİ

9 yaşındaki Parwana Malik de ailesi tarafından 2200 dolar (20 bin TL) karşılığında 55 yaşındaki bir adamla evlendirilen çocuklardan yalnızca biri.

Ekonomik krizin pençesindeki Afganistan'da insanlık dramı yaşanıyor. Aileler geçimlerini sağlamak için çocuklarını para karşılığında evlendirmeye başladı. Bu kız çocuklarından biri de Parwana Malik. Henüz 9 yaşındaki Malik, ailesi tarafından para karşılığında 55 yaşındaki bir adamla evlendirilmeye zorlandığını anlattı.

"BENİ EVİNDE ZORLA ÇALIŞTIRMASINDAN KORKUYORUM"

CNN'e konuşan Parwana Malik, ''Beyaz kaşları ve sakalları olan bu yaşlı adamın beni evinde zorla çalıştırmasından korkuyorum'' dedi. Ailesi ise ekonomik açıdan çok zor durumda olduklarını bu nedenle başka seçenekleri olmadığını iddia etti.

KAMPLARDA İNSANİ YARDIMLARLA HAYATTA KALIYORLAR

Parwana, 4 yıl boyunca Badghis eyaletindeki kampta insani yardımlarla hayatta kalmayı başardı. Taliban'ın iktidara gelmesinden sonra ülkeye yapılan uluslararası yardımların kesilmesiyle ise bu gölgede yaşayan insanlar temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma geldi.

AİLELER HAYATTA KALMAK İÇİN ÇOCUKLARINI SATIYOR

Afganistan halkının yaşadığı zorluklara dikkat çeken insan hakları aktivisti Mohammad Naiem Nazem, ülkede durumun günden güne kötüye gittiğini ve ailelerinin hayatta kalmak için çocuklarını satmak zorunda kaldıklarını söyledi.

"8 KİŞİYİZ, GEÇİNMEK İÇİN BAZI AİLE ÜYELERİNİ SATMAK ZORUNDAYIM"

Parwana'nın babası Abdul Malik ise, geceleri uyuyamadığını, iş bulmak için çok uğraştığını fakat kazandığı paranın ailesini geçindirmek için yeterli olmadığını, eşinin dilencilik yapmak zorunda kaldığını, sekiz kişi olan aileyi geçindirmek için bazı aile üyelerini satmak zorunda kaldığını ifade etti. Baba, kızını sattığı kişiden aldığı paranın ailesinin ancak birkaç ay geçimini sağlayacağını ondan sonra başka çare arayacağını da ekledi.

PARWANA: HAYALİM ÖĞRETMEN OLMAK

Parwana ise hayalinin öğretmen olmak olduğunu babasını kendisini satmaktan vazgeçirmek için çok uğraştığını fakat tüm ümidinin kaybolduğunu söyledi.

2200 DOLAR KARŞILIĞINDA ANLAŞMA

Parwana'yla para karşılında evlenmek isteyen Qorban ise 55 yaşında. Aileye 2200 dolar değerinde nakit ve koyun veren Qorban, Parwana'nın kendisine satılmasını evlilik olarak tanımlamadığı, kendisinin evli olduğunu ve Parwana'ya çocuklarından bir tanesi gibi bakacağını iddia etti.

Yorumlar