Aday kim olacak? 6'lı masa perşembe günü toplanıyor

6'lı masada uzun zamandır beklenen kritik süreç başlıyor. Liderler perşembe günü yapılacak toplantıda cumhurbaşkanı adayı üzerinde değerlendirme yapmaya başlayacaklar. Öte yandan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise 30 Ocak'ta adayın açıklamayacağını sadece cumhurbaşkanı adayının seçim beyannamesinin duyurulacağını belirtti.

Aday kim olacak? 6'lı masa perşembe günü toplanıyor
Son Güncelleme: 23 Ocak 2023 Pazartesi 16:31
23 Ocak 2023 Pazartesi 16:22

6'lı masada kritik toplantı 26 Ocak'ta yapılacak.

Bugüne kadar yapılan toplantılarda kamuoyunun merakına rağmen adayın kim olacağı konuşulmamıştı. Perşembe günü İYİ Parti ev sahipliğinde yapılacak toplantıda konu ilk kez tartışılmaya başlanacak.

''BİR DAHA KONUŞAMAYIZ''

Toplantının ev sahibi Meral Akşener “26 Ocak'ta aday belirleme yolunu, yöntemini konuşmaya başlayacağız.” dedi.

Diyarbakır ve Şanlıurfa il kongrelerini takip eden gazetecilere konuşan Akşener Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmasını tamamladıklarını ve sandık güvenliği çalışmasının sürdüğünü belirtti. Akşener, "Son olarak da adayı belirleyeceğiz ve masa muhtemelen bir ittifaka evirilecek.” dedi.

Aday olmayacağını bir buçuk yıl önce söylediğini hatırlatan Akşener "Kendimden önce bu seçimi almayı düşünüyorum bunu alamazsak bir daha parlamenter sistem konuşamayız. Seçimler Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile devam edip gider." ifadelerini kullandı.

ADAY İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA OLMAYACAK

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise katıldığı bir toplantıda cumhurbaşkanı adayının belirlenmesiyle ilgili bir soruya 30 Ocak'ta aday ile ilgili açıklama olmayacağını duyurdu.

''Şu ana kadar yaptığımız geçen toplantıdaki görüşmelerimizde, 30 Ocak'ta sadece iktidara gelindiğindeki politikalar görüşülecek.'' ifadelerini kullanan Karamollaoğlu, toplantıda böyle bir kararın alınması durumunda açıklama olabileceğini de belirtti.

SEÇİM BEYANNAMESİ

6 lider 30 Ocak'ta da cumhurbaşkanı adayının seçim beyannamesi ve hükümet programını açıklayacak.

9 ana başlıktan oluşan çalışmada ekonomiden, adalete, eğitimden, dış politika ve savunmaya temel politikalar ve projeler anlatılacak.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar