6 yaşında evlendirildiği iddia edilen kızın kardeşleri konuştu: O fotoğraflar başka bir etkinlikten

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında imam nikâhı ile evlendirildiği ve cinsel istismara maruz bırakıldığı haberlerinin kamuoyunun gündeminde yer almasının ardından çok sayıda yurttaş ve siyaset dünyası tepki göstermişti.

6 yaşında evlendirildiği iddia edilen kızın kardeşleri konuştu: O fotoğraflar başka bir etkinlikten
Son Güncelleme: 8 Aralık 2022 Perşembe 14:40
8 Aralık 2022 Perşembe 14:37

Olayı duyuran Birgün gazetesinden Timur Soykan yazısında H.K.G.’nin çocukken imam nikahı kıyıldığının kanıtı olarak savcılığa verdiği fotoğrafları da paylaşmıştı. H.K.G'nin kardeşleri ise sözkonusu fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Sadece Gerçekler isimli YouTube kanalında yer alan videoda konuşan kardeşler fotoğrafların hafızlığa geçiş ya da başka bir etkinlik için çekildğini söyledi.

H.K.G'nin 21 ve 19 yaşındaki kız kardeşleri ise hala bekar olduklarını belirterek 6 yaşında evlendirilme iddiasını reddetti.

H.K.G'nin 21 ve 19 yaşındaki kız kardeşleri ise hala bekar olduklarını belirterek 6 yaşında evlendirilme iddiasını reddetti.

Öte yandan videoda H.K.G'nin kendisinden 23 yaş büyük biriyle evlendirilmesiyle ilgili bir açıklama yer almadı.

Timur Soykan: İfadeler iddianamede yer alıyor

Videonun yayımlanmasının ardından haberi yapan Timur Soykan da Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Soykan H.K.G'nin iddianamede yer alan ifadesini hatırlatarak şunları kaydetti:

 İsmailağa tarikatı liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in çocukları video yayınlayarak kardeşleri H.K.G.’nin cinsel istismar iddialarını yalanlamış. Öncelikle bu kişiler de bu acıyı yaşadıkları için üzgünüm. Hiçbir çocuk bunları yaşamamalı. Ama iddialarına yanıt vermem gerekiyor.

Videoda kardeşleri H.K.G.’nin 6 yaşında imam nikahıyla 29 yaşındaki Kadir İstekli’ye teslim edilmesi gibi bir durumun olmadığını iddia ediyor. H.K.G. ise iddianamedeki ifadesinde bunu çok açık bir şekilde anlatıyor.

H.K.G., 6 yaşında imam nikahı kıyılmasıyla birlikte cinsel istismarın başladığını anlatıyor. Bunun kendisine bir oyun olarak anlatıldığını söylüyor. (Not: İddianamedeki ifadeyi rahatsız edici kısımları ve H.K.G.'nin adının açık yazıldığı kısımları çıkararak yayınlıyorum.)

Kardeşleri, H.K.G'nin psikolojisinin bozuk olduğunu, yalan söylediğini savunuyor. Ama H.K.G. 6 yaşında başlayan istismarı kanıtlamak için Kadir İstekli ile konuşmasını kaydetti ve savcılığa sundu. H.K.G. gittiği doktorun sözlerini aktarıyor. İstekli de istismarı kabul ediyor.

Hatta Kadir İstekli kendisinin 6 yaşında kızı olsa evlendireceğini ama cinsel istismara izin vermeyeceğini söylüyor. 'Hocaefendi' diyerek kastettikleri H.K.G.'nin babası Yusuf Ziya Gümüşel.

H.K.G., konuşmanın devamında evde Kadir İstekli'ye "Damadım" denildiğini anlatıyor. Kendisine yetişkin gibi davranıldığını ifade ediyor. Kadir İstekli "Ufaklığın öyle geçti" diyor. Kadir İstekli savcılık ifadesinde kavga çıkmaması için böyle konuştuğunu savundu.

Kardeşleri, H.K.G.'nin gelinlik fotoğrafının icazet töreninden olduğunu anlatıyor. Fotoğrafa dava dosyasından ulaştık ve H.K.G. ifadesinde 6 yaşında imam nikahından sonra çekilen fotoğraftan bahsediyor. Kadir İstekli'nin kendisinin fotoğraf stüdyosuna götürdüğünü anlatıyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar