Hande Fırat o ayrıntıyı yazdı! 5 kilometre teklifi nereden çıktı?

Türkiye ile ABD arasındaki güvenli bölge görüşmelerinde Türkiye'nin 30 kilometre derinlik istediğini hatırlatan Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, ABD'nin masaya sunduğu 5 kilometrelik teklifin perde arkasını yazdı.

Hande Fırat o ayrıntıyı yazdı! 5 kilometre teklifi nereden çıktı?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:04
16 Ağustos 2019 Cuma 11:01

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Türkiye ile bir süredir güvenli bölge müzakeresi yürüten ABD’nin, masaya önce 5 kilometrelik, sonra da 15 kilometrelik derinlikle oturduğunu belirterek 5 kilometrenin nereden çıktığını kaleme aldı.

 Fırat’ın yazısı şöyle;

“Türkiye kendi güvenliği ve terör saldırılarına karşı 30 kilometre isterken ABD’nin 5 kilometre teklifinin nereden çıktığını öğrendik. Türkiye’nin müttefiki olarak müzakere masasında oturan ABD, o müzakereyi bir yandan da terör örgütü ile yürütüyor. Terör örgütünün de kabul edebileceği derinlik rakamının 5 kilometre olduğunu haberlerden, açıklamalardan gördük.

Üstelik bu süreçte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından da bir kez daha öğrendik ki “müttefikimiz” terör örgütüne hâlâ silah yardımı yapmaya devam ediyor.

Ankara ortadaki tablonun farkında. O yüzden kararlılığını net bir biçimde ortaya koydu, “Gireriz” dedi. ABD’nin “koordinasyon merkezi” gibi birtakım adımlar atmasının nedeni Türkiye’nin kararlılığıydı. Ankara bundan sonra olabileceklerin de farkında. Bu yüzden uyarısını sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “ABD’nin bir oyalama taktiğinin geçerli olmayacağı” sözü de bunun kanıtı. İHA’lar, koordinasyon merkezi gibi tüm adımlara rağmen ABD işi ağırdan alabilir, güvenli bölgeyi Menbiç’e çevirebilir. O yüzden Türkiye geri adım atmıyor.”

Yorumlar