Merkez Bankası'ndan 2. el oto satışı için yeni FAST uygulaması

Merkez Bankası, onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'ni devreye aldı. Sistem ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti ile kullanılabilecek

Merkez Bankası'ndan 2. el oto satışı için yeni FAST uygulaması - Sayfa 1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) yapılan açıklamaya göre, onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla kullanıma açıldı. 

1 6
 
Merkez Bankası'ndan 2. el oto satışı için yeni FAST uygulaması - Sayfa 2

Servis, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabilecek. Açıklamada şu bilgiler verildi:

2 6
 
Merkez Bankası'ndan 2. el oto satışı için yeni FAST uygulaması - Sayfa 3

FAST Sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmeti olan Güvenli Ödeme İşlemi, yetkili kuruluşlar tarafından onay/tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde süreçler tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemin taraflarına güvence sağlamaktadır.

3 6
 
Merkez Bankası'ndan 2. el oto satışı için yeni FAST uygulaması - Sayfa 4

Bu hizmet ile, ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilmektedir.

4 6