16 yaşındaki kız çocuğuna 2,5 ay sistematik şiddet

Bursa'da yaşayan 16 yaşındaki kız çocuğu N.G, 22 yaşındaki Hamza Han isimli erkek tarafından 2,5 ay boyunca silah tehdidiyle alıkonuldu. Bu süreçte birçok kez darp, işkence ve cinsel istismara maruz bırakılan çocuk, şu anda tutuklu yargılanan şiddet faili Han'ın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyor.

16 yaşındaki kız çocuğuna 2,5 ay sistematik şiddet
Son Güncelleme: 4 Eylül 2023 Pazartesi 16:16
4 Eylül 2023 Pazartesi 16:14

Türkiye'de kadın ve çocukların maruz bırakıldığı erkek şiddeti günden güne büyüyor. Darp, istismar ve cinayet toplumda yaygınlaşırken, bu durumun temel sebepleri, cinsiyet eşitsizliğini besleyen söylemlerin yaygınlaştırılması ve faillere yönelik ceza indirimi gibi uygulamaların hala devam etmesi olarak görülüyor. Son olarak, Bursa'da yaşayan 16 yaşındaki N.G'nin yaşadıkları, bir kez daha mevcut durumun vahametini ortaya koydu.

Annesi S.G. (33) cezaevine girince evde yalnız yaşamaya başlayan N.G. ismindeki kız çocuğu, 1,5 yıl önce tanıştığı ve kendisine uyuşturucu veren Hamza Han (22) isimli erkek tarafından birçok kez darp edildi. İddiaya göre; Hamza Han, 10 Haziran'da da N.G.'yi kaçırıp, babasının Osmangazi ilçesi Yunuseli Mahallesi'ndeki evine getirerek, işkence edip, cinsel istismarda bulundu.

SİLAHLA TEHDİDİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI

20 Ağustos'ta cezaevinden çıkıp, kızının 2,5 aydır alıkonulduğunu öğrenen S.G. ise polise şikayette bulundu. Şikayet sonrası N.G., 27 Ağustos'ta evden kurtarıldı. Gözaltına alınıp, tutuklanan Hamza Han'ın ayrıca N.G.'yi silahla tehdit ettiği ve bu anları sosyal medyadan paylaştığı ortaya çıktı.

1-023.jpgŞiddet faili Hamza Han

'AİLEMİ DE DARP ETTİ, ANNEMİN KOLUNU KESTİ'

2,5 ay boyunca her türlü şiddete sistematik olarak maruz bırakıldığını belirten N.G., yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Annem cezaevine girdi, beni çeşitli tarihlerde evinde alıkoydu. Bazı günler kaçarak kurtuldum. Her seferinde beni darp etti. Beni banyoya soktu, 1,5 saat hortumla dövdü. Her yerim mosmor, yürüyemiyorum. Tekerlekli sandalye ile geziyorum. Ondan şikayetçiyim, ceza almasını istiyorum. O benim, çocukluk hayallerimi mahvetti. Okula gidiyordum, hayatımı altüst etti. Bana zorla cinsel istismarda bulundu. Kabul etmediğim zaman beni dövüyordu, şiddet uyguluyordu. Gelip, ailemi dövdü, annemin kolunu kesti. Kardeşlerimin rüyasına giriyordu, korkudan yatamıyorlardı. Kafama silahın dipçiğiyle vurdu, elimi sıcak suyla yaktı, beni demirlerle dövdü."

Şiddet failinin sosyal medyada paylaştığı görüntülerini ise kaçırıldığı gün çektiğini söyleyen N.G., "İstemediğim için bana zorla istismarda bulundu. Silahla beni tehdit etti, 'Zorla yapacaksın' dedi. 'İstemiyorum' dedim. Beni videoya alıp, internete attı. Sonuna kadar şikayetçiyim" diye konuştu

'ÇOCUĞUM 2 AY BOYUNCA ŞİDDETE MARUZ KALDI'

Kızını kurtarmak için gittiği evde Hamza Han tarafından saldırıya uğradığını söyleyen S.G., şunları anlattı:

"Cezaevindeydim daha sonra çıktım ama yine de kızımı kurtaramadım. Kızımı kendine bağımlı yapmış. Nereye giderse gitsin, kızım onu buluyordu. Kendisine kukla yapmış. Kızımı ne kadar kurtarmaya çalıştıysam da başarılı olamadım. Kapıma silahla geldi. Kızımı sürükleyerek götürdü. Sürekli kızıma cinsel istismarda bulunmuş. Çocuğum 2 ay boyunca şiddete maruz kaldı. Zorla cinsel istismarda bulunmuş. Çocuğumu elinden kurtaramadım. Çocuğumun bütün gelecek hayallerini çaldı. En ağır ceza ile yargılanmasını istiyorum. Onun gibilerin dışarı çıkmasını istemiyorum. Kesinlikle dışarı çıkmasın, adalet cezasını versin. Kızımı videoya almış, 'Yayınlayacağım bunu, herkese atacağım' diye tehdit ederek, sürekli cinsel istismarda bulunmuş. İşkence çektiriyor, silahla tehdit etmiş. Hatta silahın dipçiğiyle kafasına vurmuş. Hayatımızı mahvetti. Çocuğumun hayatını mahvetti. Darp raporu aldık, cinsel istismar olduğuna ve uyuşturucu içirildiğine dair rapor aldık."

'BÖYLE VAKALARDA ARTIRIM HÜKÜMLERİ UYGULANIR'

Ailenin avukatı Nalan Bener (55) de yapılan işkencenin birden fazla suçu kapsadığına dikkat çekerek, "Tehdit, hile, alıkonulmuş, cinsel istismara uğramış. Neşterle, delici, kesici aletlerle veya sopa gibi birtakım eşyalarla fail şiddet uygulamış. Bunun cezası 2 yıldan başlar; cinsel amaçla bir kat daha artar. Tehdit, hile, zorlama olduğunda artırım hükümleri uygulanır. Fail olması gerektiği gibi tutuklandı. Hürriyetten alıkoyma, nitelikli cinsel istismar, tehdit, nitelikli darp, şantaj hepsi söz konusu" diye konuştu.

SUÇLARINI İNKAR ETTİ

Hamza Han adındaki şiddet faili ise, polis ve savcılıktaki ifadelerinde, suçlamaları inkar edip "Kendisiyle 1,5 yıl önce tanıştık. Her şey kendi isteğiyle oldu. Ona kötü davranmadım. Dini nikah yapıp, ilişkiye girdik. Uyuşturucuyu kendisi kullanıyordu. Vücudundaki darp izlerini kimin yaptığını bilmiyorum" dedi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar