İYİ Parti'de seçim hazırlığı: 16 il başkanı görevi bırakıyor

2023 yılında yapılması beklenen milletvekilliği seçimleri için İYİ Parti'de 16 il başkanı görevinden ayrılıyor. Seçim hazırlığı yapan İYİ Parti, aralık ayının ilk haftası il kongrelerine başlayacak. Böylelikle, milletvekili olmak isteyen ve aralarında İstanbul, Ankara gibi büyük illerin il başkanlarının da bulunduğu 16 isim görevlerinden ayrılma kararı aldı.

İYİ Parti'de seçim hazırlığı: 16 il başkanı görevi bırakıyor
Son Güncelleme: 19 Kasım 2022 Cumartesi 13:51
19 Kasım 2022 Cumartesi 13:47

İYİ Parti Genel Başkan Meral Akşener'in başkanlığında eylül ayında yapılan Genel İdare Kurulu toplantısından çıkan kurultay kararı kapsamında çalışmalar sürüyor.

Kurultay çalışmalarının ilk ayağı olan "mahalle delegesi" seçimlerine 29 Ekim'de başlayan ve bu süreci tamamlayan partide ilçe kongreleri sürüyor.

Seçim takvimi çerçevesinde aralık ayının ilk haftası il kongrelerine başlayacak İYİ Parti'de, teşkilata yine GİK'te alınan "milletvekili adayı olacak ilçe ve il başkanlarının kongrelerde aday olmamaları" yönündeki tavsiye kararı hatırlatıldı.

16 İSİM GÖREVDEN AYRILIYOR

Bu kapsamda milletvekili adaylığını düşünen ve aralarında İstanbul, Ankara gibi büyük illerin il başkanlarının da bulunduğu 16 ismin aynı göreve talip olmayacağı öğrenildi.

Bu isimler arasında daha önce parti sözcülüğü görevinde bulunan ve ocaktaki il kongresinde başkanlığa aday olmayacak İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ve Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu da yer aldı.

İYİ Parti Manisa, Kahramanmaraş, Kayseri, Samsun, Antalya, Mersin, Erzurum, Burdur, Balıkesir, Sakarya ve Kocaeli il başkanlarının da kongre sürecinde aday olmayarak tavsiye kararına uyacağı öğrenildi.

BÜYÜK KURULTAY ŞUBAT YA DA MARTTA

Kurultay çalışmalarına hız veren partide, aralık ayının ilk haftasında ilçe, 29 Ocak'a kadar da il kongrelerinin tamamlanması hedefleniyor.

Parti, 2023 seçim takvimine göre şubat ya da mart ayında ise 3. Olağan Büyük Kurultay'ı gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar