Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye 5 milyar dolar

Reuters, Suudi Arabistan ile Türkiye'nin Suudi Kalkınma Fonu aracılığıyla Türkiye'ye 5 milyar dolar mevduat girişi yapmak üzere anlaştığını duyurdu.

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye 5 milyar dolar
Son Güncelleme: 6 Mart 2023 Pazartesi 14:34
6 Mart 2023 Pazartesi 14:29

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El-Suud ve Veliahtı Prens Muhammed bin Salman El-Suud’un kararıyla, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında önemli bir karar alındı.

Suudi Arabistan Turizm Bakanı ve Suudi Arabistan Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al Khateeb ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na 5 Milyar dolarlık mevduat yatırılması konusunda anlaşma imzalandı.

'TÜRK EKONOMİSİNİN GELECEĞİNE DUYDUĞU GÜVENİ İFADE EDİYOR'

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Suudi Arabistan Kalkınma Fonu aracılığıyla gerçekleşen bu mevduat anlaşması, yalnızca Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti ve halkları arasındaki yakın iş birliği ve tarihi bağların kanıtı değil, aynı zamanda Suudi Arabistan Krallığı'nın Türkiye'nin güçlenme çabalarını destekleme taahhüdünün bir göstergesidir. Diğer deyişle bu anlaşma, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal büyümesini ve sürdürülebilir kalkınmasını destekleme anlamı taşımaktadır. Bu mevduat sayesinde çeşitli sektörlerdeki ekonomik sorunların çözümüne katkı sunulması hedeflenmektedir. Suudi Arabistan Krallığı bu anlaşmayla Türk halkına verdiği güçlü desteği ve Türk ekonomisinin geleceğine duyduğu güveni ifade etmektedir."

Yorumlar