Petrol Ofisi, BP'yi satın alıyor!

Türkiye'nin en büyük istasyon ağına sahip akaryakıt dağıtım oyuncusu Petrol Ofisi, sektörün köklü geçmişe sahip oyuncularından BP Türkiye'nin dağıtım ağını devralıyor.

Petrol Ofisi, BP'yi satın alıyor!
Son Güncelleme: 16 Kasım 2023 Perşembe 16:53
16 Kasım 2023 Perşembe 16:50

Türkiye’de 1912 yılından beri faaliyetlerini sürdüren BP Türkiye, akaryakıt faaliyetlerini Petrol Ofisi’ne satmaya karar verdi. Petrol Ofisi’nin üst şirketi Vitol’dan gelen açıklama, BP Türkiye’nin yüzde 51’lik haklarının alındığını ortaya koydu.

BP, Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını Petrol Ofisi’ne sattı
BP, Türkiye’deki akaryakıt faaliyetlerini Petrol Ofisi’ne satma konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma detayları henüz belirsiz olsa da Petrol Ofisi, BP Türkiye Rafineri Limited’in yönettiği BP Petrolleri A.Ş.’yi satın alacak. Resmi rakamların önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor.

Satışla birlikte BP’nin tüm istasyonları Petrol Ofisi olarak yeniden markalanacak. BP’nin Türkiye’de yaklaşık 770 istasyonu bulunuyor. Bu satın alımla birlikte Petrol Ofisi’nin 2700 noktadan oluşan bir perakende ağı olacak.

Vitol’dan gelen açıklamaya göre BP Türkiye ayrıca akaryakıt depolaması için ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi’nin de yüzde 51 hissesine sahip. Satın almayla birlikte Petrol Ofisi’nin altyapı ve lojistik varlıkları ATAŞ Anadolu’yla genişleyecek.

 Şu anda Rekabet Kurumu’nun onayını bekleyen anlaşmanın 2024 yılında tamamlanması bekleniyor. Konuyla ilgili konuşan Petrol Ofisi CEO’su Mehmet Abbasoğlu, “Türkiye pazarına hizmet etmek üzere daha güçlü bir stratejik platform oluşturma fırsatı bizi çok heyecanlandırıyor. Yeni çalışma arkadaşlarımıza hoş geldiniz demek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

BP Türkiye’nin akaryakıt ağını neden sattığı şimdilik belirsiz. Ancak şirketin uzun vadeli olarak yenilenebilir enerjilere yöneldiği biliniyor. Bu da Türkiye’deki petrol işletmeciliğinden çıkış yaptığı anlamına geliyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar