Kuyumculardan 'gram altın' uyarısı

Altın fiyatları yükselişini sürdürürken ucuz olduğu için tercih edilen kesme altının, daha sonra bozdurmak istendiğinde sıkıntı oluşturabileceğine dikkat çeken kuyumcular, gram altın alırken mutlaka sertifikalı olması uyarısında bulundu.

Kuyumculardan 'gram altın' uyarısı
Son Güncelleme: 12 Mart 2024 Salı 14:28
12 Mart 2024 Salı 14:17

Altın fiyatlarının yükseliş trendi sürerken kuyumcular altın alıp satmak isteyen vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Merdiven altı diye tabir edilen yerlerden alışveriş yapılmaması gerektiğini vurgulayan kuyumcular, kesme altının, daha sonra bozdurmak istendiğinde sıkıntı oluşturabileceğini ifade etti.

Trabzon’da hizmet veren Nevzat Kuyumculuk Genel Müdürü Erhan Şakar, gram altın fiyatının son bir haftada 100 TL civarında bir artış gösterdiğine dikkat çekti. Şakar “Altın bir son haftada gram fiyatı 100 TL civarında bir artış gösterdi. Yatırımcı şu anda daha çok altına yöneliyor çünkü dövizden daha çok kazandırıyor. Fiyatlar yükseldiği için alan daha çok. Bozdurmak isteyenler ise fiyatın biraz daha artmasını bekliyor. Yıl sonuna kadar ya da seçimlerden sonra altının 3 bin 500 TL’yi göreceği söyleniyor” dedi.

'GÜVENİLİR YERLERDEN ALTIN ALINSINLAR'

Merdiven altı diye tabir edilen yerlerde satılan kesme altının güvenilir olmadığını kaydeden Şakar, “Güvenilir altın almak isteyenler mağazalardan almalarını tavsiye ediyoruz. Sertifikasız, garantisiz bilmediği altını almalarını tavsiye etmiyoruz. Çünkü kuyumcuya bozmak için geldiklerinde sıkıntı yaşayacaklar. Mağazacılar olarak kesme altın ne alıyoruz ne de satıyoruz. Bunlar atölyeler arası dönen altındır. Yatırımcının kesme altın denilen altını almasını tavsiye etmiyoruz.” diye konuştu.

TRABZON HASIRI OTOMOBİL FİYATINA YAKLAŞTI

Altının gram fiyatının her geçen gün artması neredeyse otomobil fiyatına ulaşan dünyaca üne sahip coğrafi işaretli Trabzon Hasır bileziğini etkilediğini kaydeden Şakar, “Altın artışıyla birlikte Trabzon burması, Trabzon hasırının fiyatı artıyor. Trabzon hasırının fiyatı takım olarak 300, 400 ve 500 bin TL’ye kadar kalınlığına göre fiyatı değişebiliyor. Bir önceki fiyatına göre 20-30 bin TL zamlandı” şeklinde konuştu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar