Konut kredisi desteğinin detayları belli oldu: İşte ilk kez ev alacaklar için faiz oranı ve vade süresi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde ilk kez ev alacaklar için bir konut kredisi düzenlemesinden bahsetmişti. Düzenlemeyle ilgili detaylar belli olmaya başladı, buna göre, 180 ay vade ve 1.20 - 1.50 aylık faiz oranı seviyelerinde kampanyaların yapılacağı belirtildi.

Konut kredisi desteğinin detayları belli oldu: İşte ilk kez ev alacaklar için faiz oranı ve vade süresi
Son Güncelleme: 15 Ağustos 2023 Salı 14:12
15 Ağustos 2023 Salı 14:05

İlk kez ev sahibi olacaklar için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın sözünü ettiği düzenlemeyle ilgili ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, ilk kez konut alacaklara yönelik verilecek destekle ilgili merak edilenleri açıkladı.

İLK KEZ EV LACAKLARA KONUT KREDİSİ MÜJDESİ VERİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Merkez Bankası ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) düzenleme üzerinde çalışmaya başladı. İlk kez konut alacaklara 180 ay vade ve yüzde 1,20 seviyelerinde faiz ile çeşitli kampanyalar yapılması gündemde.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde finans dünyası ile buluşması kapsamında yaptığı konuşmada düzenlemenin ipuçlarını vermişti.

Özellikle ilk kez ev sahibi olacakları teşvik edici mekanizmalar üzerinde durulduğunu vurgulayan Yılmaz, "Bu konuda Merkez Bankamızın da çalışmaları var BDDK ile birlikte. Önümüzdeki dönemde yeni adımlar bekliyoruz" demişti.

HEDEF ARZI ARTIRIP FİYATLARI DÜŞÜRMEK

Atv Haber'de yer alan habere göre; MB ile BDDK ilk kez ev sahibi olmak isteyenler için uygun bir kredilendirme sistemi üzerinde çalışıyor. Konut arzı artınca satış fiyatlarıyla kiralar da düşecek.

10-15 YILLIK VADE OLMASI BEKLENİYOR

TÜGEM Başkan Yardımcısı Mustafa Hakan Özelmacıklı, Atv'ye yaptığı açıklamada "Kamu bankaları nezdinde 10 yıl değil, daha önceki bazı kampanyalarda olduğu gibi 180 ay vadeyle verileceğini planlıyoruz" dedi.

Düzenleme için tıpkı mortgage gibi uzun vadeli bir konut kredisi uygulanabileceği konuşuluyor. Vadenin 10 yıl değil, 15 yıl olması da seçenekler arasında.

SIFIR KONUTLAR DA DEĞERLENDİRİLİYOR

Kampanyanın sıfır konutları kapsayıp kapsamayacağı üzerinde de çalışılıyor. Özelmacıklı bununla ilgili "Boş evlerin de kampanyaya alınabilmesi çok sağlıklı olacak. Daha önce hiç kullanılmamış evlerin de ikinci ellerin de kampanyaya dahil olması sektör açısından bir avantaj oluşturacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

YÜZDE 1,20 FAİZ GÜNDEMDE

İlk kez konut alacaklara yüzde 1,20 seviyelerinde faiz ve çeşitli kampanyalar yapılması da gündemde.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar