Kira sözleşmesinde e-kontrat sistemine geçiliyor

Kiracı ve ev sahipleri arasındaki kira çekişmesinin önüne geçmek için yeni bir uygulama devreye sokuluyor. Eski yöntem sözleşmeleri rafa kaldıracak e-kontrat sistemiyle, bölgesel kira haritası çıkarılması ve kirada yaşanan sorunların önüne geçilmesi bekleniyor.

Kira sözleşmesinde e-kontrat sistemine geçiliyor
Son Güncelleme: 29 Aralık 2023 Cuma 14:12
29 Aralık 2023 Cuma 14:09

Kira fiyatlarının orantısız bir şekilde artmasıyla son yıllarda yaşanan kiracı-ev sahibi krizini çözmek için yeni bir yöntem devreye sokulacak. Bazı ev sahipleri kirada çok yüksek rakamlar talep ediyor. Bunun önüne geçebilmek için bakanlık e-kontrat uygulamasını çözüm olarak görüyor. Artık tarafların kira anlaşması e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

PEKİ UYGULAMANIN HAYATA GEÇMESİYLE NE DEĞİŞECEK?

ATV’nin haberine göre, eski nesil kira kontratları, e-kontrat sisteminin gelmesiyle birlikte rafa kalkacak. Bu düzenlemeyle birlikte ev sahiplerinin de kiracıların da hakları korunacak. E-kontrat, kiracı ve ev sahiplerini sık sık karşı karşıya getiren fiyat anlaşmazlığında kanıt yerine geçecek.

e-kontrat sistemiyle birlikte bir bölgedeki kiralık dairelerin fiyatları haritalandırılacak. Böylelikle ev sahibi ve kiracılar da, kira bedelleri ile ilgili resmi kaynaklardan bilgi alabilecek.

VERGİ KAYIPLARI DA ÖNLENECEK

Gayrimenkul uzmanı Emrah Gerek, “Kayıt altına alınacağı için fiyat kontrolleri daha rahat yapılabilecek. Mülk sahipleri de sisteme girdiklerinde daha doğru fiyatlarla vergilerini hesaplayıp ödeyebilecekler. Vergi kısımları daha rahat denetlenebilecek. Bu da tabii fiyatlara yansıyacaktır. Düzenlemeden önceki sözleşmeler de yavaş yavaş bu sisteme dahil edilecek. 2024 yılının sonunda artık tamamen bütün kontratlar resmi olarak dijital ortama aktarılmış olacak” dedi.

Gayrimenkul uzmanı Nilüfer Kas, “Siz kontratı yapıyorsunuz birçok kamu kuruluşuna elden kontratınızı ibraz etmeniz gerekiyor. Sistemde olan kontratla abonelikler yapılabilecek. Aile hekiminizi değiştireceksiniz. Bunun en büyük avantajı şu olacak. Biliyorsunuz kiracı ile ev sahibi arasında en büyük uyuşmazlık kira bedellerinin belirlenmesi ve kira artış oranları ve mahkemeye gittiklerinde de o bölgedeki rayiç bedeller ile ilgili sorunlar var. Bölgesel olarak bir değerlendirmeyi göreceğiz. 2024’ten itibaren o bölgede hangi sokakta aşağı yukarı kiralamalar ne kadar üzerinden yapılmış” dedi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar