İsrailli Bakan nefret kustu: İsrail'den Türkiye'ye yaptırım tehdidi!

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türkiye'nin ihracat kısıtlamasına tepki göstererek yaptırım tehdidinde bulundu. Katz, "Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacağız." dedi.

İsrailli Bakan nefret kustu: İsrail'den Türkiye'ye yaptırım tehdidi!
Son Güncelleme: 9 Nisan 2024 Salı 13:24
9 Nisan 2024 Salı 13:22

İsrail, Türkiye'nin bazı ürünlerin ihracatını kısıtlama getirmesine yanıt verdi. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Türkiye'ye ihracatı engellenecek ürünler listesi hazırlayacaklarını açıkladı. Türkiye'nin ticaret anlaşmalarını tek taraflı olarak ihlal ettiğini öne süren Katz, Türkiye'de yatırımların durdurulması ve Türkiye'den ürün ithalatının engellenmesi için ABD Kongresi'ne çağrı yaptı.

X hesabından yaptığı paylaşımda Katz, "Erdoğan, Gazze'de kadın, kız çocuğu, yetişkin ve çocukları diri diri yakan, tecavüz eden, öldüren ve bedenlerine saygısızlık eden Hamas katillerine verdiği destek uğruna Türkiye halkının ekonomik çıkarlarını bir kez daha feda ediyor. İsrail şiddete ve gasplara boyun eğmeyecek, ticaret anlaşmalarının tek taraflı ihlaline göz yummayacak ve Türkiye'ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacaktır.

İsrail'in Türkiye'nin ihracatını engelleyeceği ürünler için yeni bir liste hazırlanmasını ve ayrıca, ABD'deki ülke ve kuruluşlarla temasa geçilmesini, Türkiye'deki yatırımların durdurulmasını ve Türkiye'den ürün ithalatının engellenmesini, (Burada ABD'nin Türkiye'den ithal ettiği ürünlerden bahsediyor Bakan Katz) Amerikan Kongresi'ndeki dostlarımıza da boykot yasalarının ihlallerinin incelenmesi ve Türkiye'ye yaptırım uygulanması talimatını verdim." dedi.

54 ÜRÜNE İHRACAT KISITLAMASI

Türk Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan 2024'ten itibaren bazı ürünlerin İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı almıştı. İlk aşamada 54 ürünü kapsayan kısıtlama ateşkes ve tüm yardım engellemeleri kaldırılıncaya kadar devam edecek.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar