Nebati: Enflasyonda hızlı gerileme devam edecek

Nisan ayında enflasyon yüzde 2,39 artarken, yıllık artış yüzde 43,68 oldu. Enflasyon verilerini değerlendiren Bakan Nebati, enflasyonla kararlı mücadelenin sonucu olan hızlı gerilemenin gelecek aylarda da devam edeceğini söyledi. Nebati, yıllık enflasyonun bu yıl içinde çok daha düşük seviyelere inmesini beklediklerini bildirdi.

Nebati: Enflasyonda hızlı gerileme devam edecek
Son Güncelleme: 3 Mayıs 2023 Çarşamba 14:42
3 Mayıs 2023 Çarşamba 14:37

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, yıllık enflasyon oranı yüzde 43,68 olarak gerçekleşirken, aylık enflasyon artışı ise yüzde 2,39 oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de açıklanan verileri sosyal medya hesabından değerlendirdi. Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) nisanda yüzde 2,39 artış kaydettiğini ve yıllık enflasyonun üst üste 6 aydan bu yana azalarak yüzde 43,68 seviyesine gerilediğini belirten Nebati, "Bu gerçekleşmeyle birlikte geçtiğimiz yıl ekim ayında yüzde 85,5 ile tepe noktasına ulaşan TÜFE enflasyonunda yaklaşık 42 puanlık düşüş sağlamış olduk" ifadesini kullandı.

'GERİLEME HIZLA DEVAM EDECEK'

Nebati, aynı dönemde yurt içi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE) de aylık bazda yüzde 0,81 artış kaydettiğine ve yıllık bazda yüzde 52,11'e gerilediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

Böylece, geçtiğimiz yıl ekim ayında 72,2 puana kadar yükselen ÜFE-TÜFE arasındaki makas iyice daralarak tek haneli seviyelere gerilemiştir. Manşet enflasyonundaki gerileme ve ÜFE-TÜFE arasındaki makasın giderek kapanmaya devam etmesi, enflasyon beklentilerini de olumlu etkilemektedir. Tüm dünya resesyon endişeleri ve istihdam kayıplarıyla boğuşurken bizler üretimden, istihdam ve büyümeden taviz vermeden enflasyonla mücadelemize kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Enflasyonla kararlı mücadelemizin bir sonucu olan bu hızlı gerilemenin, önümüzdeki aylarda da devam etmesini ve yıllık enflasyonun bu yıl içinde çok daha düşük seviyelere gerilemesini bekliyoruz.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar