Mehmet Şimşek: Hedefimiz sürdürülebilir büyüme

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TÜİK tarafından yayımlanan büyüme verilerini değerlendirerek büyümenin güçlü olmasının yanında dengeli ve sürdürülebilir olmasını hedeflediklerini vurguladı.

Mehmet Şimşek: Hedefimiz sürdürülebilir büyüme
Son Güncelleme: 31 Ağustos 2023 Perşembe 12:40
31 Ağustos 2023 Perşembe 12:38

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün açıklanan Türkiye’nin büyüme rakamlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Şimşek, TÜİK tarafından açıklanan GSYH verilerine göre Türkiye ekonomisinin 2023 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 3,8 büyüdüğünü ve mevsimsel düzeltilmiş GSYH büyümesinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,5 olduğunu kaydetti.

Şimşek, küresel aktivitedeki zayıflama nedeniyle reel ihracatın düştüğünü, ithalatın ise iç talebe bağlı olarak artışını sürdürdüğünü belirtti.

Hedeflerinin büyümenin güçlü olmasının yanında dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı olması olduğunun altını çizen Şimşek, iç ve dış talep dengesinin yeniden tesisi için tedbirler almaya ve uygulamaya devam edeceklerini ve bu tedbirlerle ekonominin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltmayı hedeflediklerini vurguladı.

Şeffaf, tutarlı ve uluslararası normlara uygun politikalar sayesinde güvenin temin edilmesinin öngörülebilirliği artıracağını söyleyen Mehmet Şimşek öngörülebilirliğin, sürdürülebilir büyümenin sağlanması için gereken yatırım ve istihdam artışı için kritik önem taşıdığına dikat çekti.

Şimşek, uygulanan politikaların makro finansal üzerindeki olumlu etkilerinin görülmeye başlandığını ve bu etkileri kalıcı hale getirmek ve istikrarın sağlanması için gerekli adımları atmayı sürdüreceklerini söyledi.

Bakan Şimşek, dengeli ve sürdürülebilir büyüme ile sağlanacak refah artışının toplumun tüm kesimleri tarafından adil paylaşımına öncelik vereceklerini ifade etti.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar