Ete 15 günde büyük zam: İkinci zam da yolda

Son yıllarda en çok zamlanan ürünler arasında yer alan kırmızı et fiyatlarındaki artış da dur durak bilmiyor. Kuzu karkas ete son 15 günde 45 liralık zam geldi. İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, kuzu etinin kilogramının 590 ila 680 lira aralığında satılacağını açıkladı.

Ete 15 günde büyük zam: İkinci zam da yolda - Sayfa 1

Enflasyon, hayat pahalılığı derken et fiyatları da uçuşa geçti. Son 15 günde gelen 45 liralık zamla kuzu kargasın kilogram fiyatı yüzde 18,3 artışla 245 liradan 290 liraya yükseldi.

1 5
 
Ete 15 günde büyük zam: İkinci zam da yolda - Sayfa 2

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, kasaplarda kuzu etin kilogram fiyatının kalitesi ve yağ durumuna göre değiştiğini söyleyerek 590 ila 680 lira arasında satılacağını belirtti.

2 5
 
Ete 15 günde büyük zam: İkinci zam da yolda - Sayfa 3

KUZU ETİ FİYATI NEDEN ARTIYOR?
Dünya Gazetesi'nden Mehmet Hanifi Gülel'in haberine göre, Tüfekçi, kuzu etine gelen zammın nedenini her yılın bu döneminde süt kuzusunun bitmesi olarak açıkladı. Tüfekçi, “Ancak bu yıl farklı bir durumun söz konusu. Dana etinde olduğu gibi şu anda besici adı altında geçinen bazı insanlar ‘piyasada kuzu yok, kuzunuzu kesmeyin, 300 lira olacak’ diyerek kuzu eti fiyatının artmasına yol açıyor” ifadelerini kullandı

3 5
 
Ete 15 günde büyük zam: İkinci zam da yolda - Sayfa 4

BU HAFTA BİR ZAM DAHA GELİYOR
Kuzu karkas etine dün 25 lira zam yapıldığını belirten Tüfekçi, “Şu anda bölgelere göre değişmekle beraber kuzu kargasın fiyatı; Batı illerinde 295 lira, Doğu illerinde ise 285 lira civarında. 

4 5